Az ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array) a tervek szerint 2013 végére 66 rádióantennából áll és a tervezők reményei szerint így tízszer olyan részletes képet ad majd, mint a Hubble űrteleszkóp, és minden eddiginél mélyebb betekintést enged az űr titkaiba.
ALMA a chilei Atacama sivatag közepén, 5000 méter tengerszint feletti magasságban, rádiózavaroktól mentes területen figyel. Az antennarendszer építése még 2005-ben kezdődött – minthogy ezen a magasságon már csak nyomáskiegyenlítő kamrákkal és oxigénpalackokkal lehet a hegyibetegség tüneteit enyhíteni, a munkálatok lassan haladtak.
Az első felvételeken egy ütköző galaxis-pár látható. Az ALMA 12- és 7 méteres antennái olyan, sűrű és hideg gázokkal teli területeket is látnak, amelyeket hagyományos távcsövekkel nem lehet észlelni.
A közelebb fekvő antennák szélesebb látómezőt eredményeznek, így a csillagászok rákereshetnek az egyes alkotóelemekre, amelyeket részletesebben akarnak tanulmányozni. Az antennák egymáshoz közelebb-távolabb mozgatásával fókuszálnak, úgy, mint egy hagyományos távcső-lencserendszerrel.
A csillagászok több mint 900 kutatási javaslatot nyújtottak be a teleszkóp első 9 hónapjában végzendő megfigyelésekre, amelyeket az Európai Déli Obszervatórium munkatársai szűkítettek le körülbelül 100-ra.
{youtube}sVNLU8wVjIQ{/youtube}