A diszkriminatív és megalázó megjelölések használatát a Mexikói Legfelsőbb Bíróság rendelete szerint komoly pénzbüntetéssel sujtják – függetlenül attól, hogy azt a sajtóban vagy egyszerűen az utcán engedi meg magának valaki.
A döntés hátterében az áll, hogy a latin-amerikai országokban meglehetősen rossz szemmel és komoly inzultusokkal néznek szembe azok, akik nyíltan vállalják másságukat.
Mexikóban a homófóbia bünténnyé nyilvánításában a civil szervezetek nagy előrelépést látnak ezen a téren, hiszen a szexuális diszkrimináció megszüntetése és a másság elfogadása egy sor súlyos bűntény megtörténését akadályozhatja meg. A szavakkal történő támadások – a szidalmazások – megtiltása azért is fotnos, mert ezeket a szavakat rendre tettek is követik és ha a társadalom eltűri a szóbeli támadásokat, akkor eltűrheti a tettlegességet is. Emberi jogi- és civilszervezetek remélik, hogy a homofóbia megtiltását a nők elleni verbális agresszió büntethetősége és a kisebbségek jogainak elismerése is követi majd.
Mexikóvárosban – amely közigazgatásilag egy külön egység a szövetségi államokra osztódó országban – tavaly decemberben engedélyezték az azonos neműek házasságát. Mint az indoklás rámutatott, az együttélő azonos neműeknek is biztosítani kell az anyagi biztonságot a kapcsolatban és különösen annak felbomlása után. A házasság azonban jelenleg csak a fővárosban érvényes. Most javaslat született, hogy az azonos neműek Mexikóvárosban kötött házassága legyen érvényes az ország mind a 31 szövetség államában is. (BBC)