LATIMO: hogy az utazás ne rémálom, hanem egy beteljesült álom legyen

 

A LATIMO megalakulása óta nagy figyelmet fordít arra, hogy az információáramlás kölcsönösen erősödjék a latin-amerikai térség és hazánk között. A tájékoztatás, illetve a tájékozottság növelése valójában egyesületünk egyik legfontosabb célkitűzése, amelyhez – reményeink szerint – honlapunk böngészése is hozzájárul.

 

A civil társadalom önszerveződése nyomán létrejött szervezetünk azt a feladatot is maga elé állította, hogy – erejéhez és befolyásához mérten – segítsen a magyar állampolgárok Latin-Amerikával kapcsolatos kérdéseinek megválaszolásosában, adott esetben problémáik enyhítésében.

A valóság fenti célunk helyességét olyan formában igazolta vissza, amire a LATIMO sem számított. Egyesületünk latin-amerikai forrásokból értesült arról, hogy hazánk fiai elővigyázatlanság vagy megtévesztés miatt, esetleg a gyors haszonszerzés reményében olyan helyetekbe keveredtek, illetve olyan feladatokat vállaltak el, amelyek nyomán hosszabb szabadságvesztést kellett letölteniük különböző latin-amerikai államok börtöneiben. Az európai vagy a magyar börtönviszonyokhoz semmiképpen nem mérhető helyi büntetés-végrehajtó intézetek sivár és kegyetlen valósága távol a hazától, a családtól, a segítő barátoktól jelent olyan mértékű megpróbáltatást, amely a latin-amerikai utazást rémálommá változtathatja. Ennek elkerüléséhez a LATIMO a maga eszközeivel szeretne hozzájárulni.

Az írásunkat kiváltó probléma – ne takargassuk – a kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos. Köztudott, hogy a térség több országa is termelője, tranzit-országa az elsősorban az Egyesült Államokba és Európába irányuló kábítószernek. Könnyen belátható, hogy már ez a sajátos helyzet is azt eredményezi, hogy a helyi bűnüldöző szervek az általunk ismertnél sokkal nagyobb felkészültséggel, energiával, tapasztalattal, tudással, sőt esetenként szofisztikált technikai berendezésekkel próbálják útját állni modern korunk eme csapásának. A kábítószer használatával, még inkább kereskedelmével kapcsolatos jogszabályok a legtöbb latin-amerikai országban drákóiak, s az ilyen ügyletekbe keveredő tapasztalatlan, esetleg kalandot kereső utazók nyaralása akár hosszú és keserű börtöntapasztalattal is végződhet.

A rendőrség kiemelt figyelmével természetesen a helyi szervezett bűnözés tagjai is tisztában vannak. Ezért az utóbbi időben egyre gyakrabban alkalmazzák azt a megoldást, hogy az arra rávehető, vagy megszorult európai utazót viszonylag szerény összeg juttatása mellett felkérik arra, egy kisebb csomag küldeményt útipoggyászában vigyen magával. Ez a vállalkozás már akkor is különlegesen veszélyes lenne, ha a megbízókat legalább a „betyárbecsület” kötelezné. Azonban az esetek többségében ezek az akciók pontosan arra irányulnak, hogy a nagy mennyiségű kábítószert szállító profi „öszvérek” biztonságosabban jussanak át a repülőtéri ellenőrzéséken. Ennek érdekében a megbízók lelkiismeretlenül áldozzák fel a megtévesztetteket, akiknek utazásáról és a szállítandó kábítószerről előre tájékoztatják a repülőtéri vám- és biztonsági személyzetet annak reményében, hogy míg a figyelem rájuk irányul és lelepleződnek, a nagy tételeket szállítók jobb eséllyel jussanak át az ellenőrzéseken.

drog_kutyaA bevezetőnkben említettek is a kábítószerrel kapcsolatban, többségében megtévesztett magyar állampolgárok szomorú sorsával kapcsolatosak, akiket lelkiismeretlen megbízóik ilyen módon csaltak csapdába. Tettük így sem menthető, de szomorú sorsuk ismeretében a LATIMO egyes esetekben, humanitárius megfontolásokbó,l szinte erején felüli akcióval hozzájárult ahhoz, hogy néhány megtévedt vagy megtévesztetett hazánkfia sorsa a lehetőségek keretén belül jobbra forduljon. Úgy véljük azonban, mindenki hasznára válik, ha ezekről az esetekről honlapunkon tájékoztatunk, reményeink szerint hozzájárulva ahhoz, hogy a magyar utazók a hasonló helyzeteket a lehető legmesszebbre kerüljék el.

Ezért nyomatékosan felhívjuk a figyelmet arra, hogy a legtöbb latin-amerikai államban a kábítószerrel kapcsolatos legkisebb kihágásokat is többévi szabadságvesztéssel sújtják, amit rendkívül nehéz börtönviszonyok közepette kell letölteni. Jellemző, hogy országaink között nincs az elítéltek átszállítását lehetővé tévő egyezmény, így a büntetés hazai letöltésére jellemzően nincs lehetőség.

A kérdés súlyosságát illusztrálandó szomorú példaként említjük meg, hogy a perui börtönökben raboskodó külföldiek 90%-a a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt tölti büntetését!

Ha már a témánál járunk, szóljunk néhány szót a kokacserje levéléből készített teáról is. Ez az ital Latin-Amerikában általában nem minősül kábítószernek, számtalan helyen szabadon kapható, fogyasztása az érzékszervekre éppúgy veszélytelen, mint a magyar mákos tészta. A magas Andok fennsíkjaira látogatókat gyakran a megérkezéskor megkínálják erősen cukrozott változatával, ami a helyi hit szerint segít a spanyolul „soroche” –nak nevezett magaslati betegség leküzdésében. A kokalevél hazaszállításával azonban ne kísérletezzünk; bevitelét az USA, az EU, valamint hazánk vámszervei is szankcionálják!

Néhány jótanács az utazóknak

utazsa_romantikus_utazasA folytatásban a teljesség igénye nélkül kitérnénk még néhány olyan egyéb körülményre is, amelynek ismerete nemcsak hasznos lehet, hanem hozzájárulhat ahhoz, hogy a latin-amerikai utazás kellemes emlékként maradjon meg. Ezért olvasóink – és a potenciális utazók számára – az alábbiakban egy kis csokorban összeszedtük azokat a legalapvetőbb, hasznosnak ítélt tanácsokat, amelyek betartása mindenkit hozzásegíthet abban, hogy a lenyűgöző természeti szépségekkel, egyedülálló kultúrtörténeti emlékekkel, barátságos emberekkel, jó zenével, kiváló ételekkel és italokkal, káprázatos óceáni strandokkal és hegyi panorámákkal rendelkező latin-amerikai kontinensre történő látogatás kellemes emlék maradjon.

Néhány kivétellel kijelenthető, hogy Latin-Amerikában a közbiztonság az elmúlt időben számottevően javult, mégis az mondható, hogy nem éri el az európai átlagot. Fő szabályként legyünk óvatosak, s olyan helyre a latin-amerikai országokba se merészkedjünk csupán az utazás érdekessége miatt, ahonnan józan eszünk saját kontinensünkön is eltanácsolna. Ne akarjuk belülről megismerni a brazil” favelák”, a mexikói drogkartellek vagy a kolumbiai polgárháború valóságát. Idegenektől lehetőleg ne fogadjunk el ételt vagy italt, s az sem árt, ha a másik nem iránti érdeklődésünket nem feltétlenül az utazás során teljesítjük ki. Célszerű, ha kerüljük – az utazók által gyakran nem ismert hátterű – tömegmegmozdulásokat. Az alapvető biztonsági megfontolások betartása esetén a problémák elkerülhetők, ha mégis bajba kerülünk, haladéktalanul forduljunk a rendőrséghez illetve az adott országban illetékes magyar diplomáciai képviselethez.

oltasLatin-Amerikában különösen hasznos lehet a máshol sem felesleges utazási biztosítás; megkötés egyes országok (pl. Kuba) esetében nem csupán javasolt, de kötelező is, a határon számítani lehet meglétének ellenőrzésére. Sajnos nem lehet kizárni azt az esetet sem, hogy a sem biztosítással, sem megfelelő anyagi fedezettel nem rendelkező utazó nem kapja meg a szükséges egészségügyi ellátást, sőt az sem számít kivételnek, ha kiegyenlítetlen egészségügyi számla esetén a hatóságok megakadályozzák az ország elhagyását mindaddig, amíg a tartozás megfizetésre nem kerül.
Ami a védőoltásokat illeti, általában nincs kötelezően előírt védőoltás, sok esetben a Nemzetközi Oltóközpont azonban ajánlja a diftéria, a tetanusz,a tífusz, a hepatitis A és B elleni vakcina, valamint malária elleni tabletták beszerzését. Helyenként és idővel a kolera is felüti a helyét, legutóbb éppen a kubai fővárosban. Nagyobb természetjárásra készülőknek veszettség elleni oltóanyagra is érdemes áldozni. Latin-Amerika és a Karib-tenger térségében a dengue-láz gyakori helyi népbetegségnek számít. Védekezhetünk ellene szúnyogriasztó használatával és zárt ruházat viselésével, ami már csak azért is célszerű, mert megkapása esetén a súlyos fertőzés legyőzésében gyógyszerre nem, csupán saját immunrendszerünkre számíthatunk. A folyóvíz fogyasztását lehetőleg kerüljük, ez vonatkozik a jéggel hűtött italokra is.

Konzuli tájékoztatás
Utazásának megkezdése előtt tájékozódjon az adott ország vagy térség sajátosságairól – ehhez hasznos segítséget nyújthat a Külügyminisztérium konzuli szolgálata által üzemeltetett, utazási tanácsokat tartalmazó honlap.( http://konzuliszolgalat.kormany.hu/)

lat_am_terkepLegyen figyelemmel az utazásra nem javasolt, valamint fokozott biztonsági kockázatot rejtő célországok és térségek sajátosságaira. Latin-Amerika vonatkozásában a magyar hatóságok nem javasolják Haiti meglátogatását, attól lehetőleg tartózkodjon. A fokozott biztonsági kockázatot rejtő kategóriába sorolják a következő országokat: Belize, Bolívia, El Salvador, Guatemala, Guayana, Mexikó, Nicaragua, Paraguay, Venezuela. A Külügyminisztérium javasolja, hogy az ebbe a kategóriába sorolt országokba, illetve térségekbe utazó magyar állampolgárok különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, illetve lehetőség szerint, a körülmények javulásáig egyes helyekre való utazásukat halasszák későbbre. A kategóriába tartozást járványveszély, háborús, illetve polgárháborús fenyegetettség, terrorista támadások veszélye vagy más rendkívüli körülmény indokolhatják. Ilyen lehet az is, ha a konzuli szolgálat a magyar állampolgárok konzuli védelmét valamely okból egyáltalán nem vagy csak rendkívüli nehézségek árán képes az adott országban ellátni. Előfordulhat az is, hogy valamely állam hatóságai az állam egész területére vagy meghatározott részére beutazási korlátozást rendelnek el. E körülményeket a Külügyminisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri, s elhárulásukról megfelelő tájékoztatást ad.

Regisztráció konzuli védelemhez
Végezhet az utazás előtti előzetes regisztrációt, az ehhez szükséges formanyomtatványt letöltheti a Külügyminisztérium honlapjáról, azt töltse és nyomtassa ki, személyesen írja alá és juttassa el a Külügyminisztérium részére (Válságkezelő Központ, Külügyminisztérium, 1027 Budapest, Bem rakpart 47.) A regisztrációról bővebben a minisztérium honlapján tájékozódhat.
Magyar diplomáciai képviseletek elérhetőségei
Tájékozódjon a legközelebbi magyar nagykövetség, főkonzulátus vagy tiszteletbeli konzuli képviselet elérhetőségeiről és nyitvatartási idejéről (http://www.kormany.hu/hu/kulugyminiszterium/kovetsegek-konzulatusok,vagy szervezett utazás esetén az utazási iroda helyi képviselőjének elérhetőségeiről.

Amennyiben az országban magyar nagykövetség vagy főkonzulátus nem működik, konzuli védelem iránti igényével a magyar tiszteletbeli konzulhoz, illetve bármely EU tagállam képviseletéhez fordulhat.(http://ec.europa.eu/consularprotection/index.action

utlevel-430x322Útlevél | Vízum | Személyazonosító és okmányok
Ellenőrizze, hogy az útlevele, utazáshoz használt okmánya érvényes és – ha szükséges – rendelkezik-e megfelelő vízummal a cél-, illetve tranzit országokba.
Egyes országok esetében az útlevélnek a belépés idejétől számítva legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Ellenőrizze az adott ország részletes beutazási feltételeit a Külügyminisztérium honlapján, illetve az adott ország hivatalos honlapján (pl. Külügyminisztérium, külképviselet).
Csináljon fénymásolatokat iratairól és utazás közben tárolja őket az eredeti iratoktól elkülönítve, vagy digitális formában egy megbízható internetes honlapon vagy e-mail fiókban.
Pénz, jegyek
Vigyen az útra megfelelő mennyiségű készpénzt, illetve egy, az adott cél-, illetve a közbülső országokban is használható széles körben elfogadott nemzetközi hálózatba tartozó bankkártyát (hitelkártyát). Képezzen biztonsági tartalékot. Tájékozódjon a célországba bevihető készpénz értékének felső határáról.
Latin-amerikai tartózkodása során általában csak annyi készpénz legyen az utazónál, amely az adott időszakra, vagy programhoz szükséges. A többit tartsa külön, biztonságos helyen.
Győződjön meg arról, hogy rendelkezik a visszaútra szóló menetjeggyel, illetve az ehhez, azaz a visszatéréshez szükséges pénztartalékkal. Készítsen fénymásolatot menetjegyéről, azt tartsa attól elkülönítve.
Biztosítás
Ne utazzon utas-, baleset- és poggyászbiztosítás nélkül, illetve győződjön meg arról, hogy biztosítása fedezete kiterjed a tervezett tevékenységekkel kapcsolatos esetleges kockázatokra – és szükség esetén széleskörű segítségnyújtásra – mint például extrém vagy vízi sportok, búvárkodás vagy hegymászás esetében.
Gépjármű bérlése
A latin-amerikai országokban jellemzően nem vezethet magyar jogosítvánnyal, ezért mindenképpen váltsa ki a nemzetközi jogosítványt. Nemzetközi jogosítványát a lakhelye szerinti okmányirodában válthatja ki. Szenteljen a szokásosnál jóval nagyobb figyelmet a gépkocsi vezetésének; az egyes latin-amerikai országokban alkalmazott vezetési stílus ezt mindenképpen igényli!
VAMBe- és kivihető áruk, vámok
Javasoljuk, hogy utazása előtt mindenképpen tájékozódjon a , illetve a cél- és tranzitországok vámigazgatóságainál (annak honlapján vagy az adott ország Magyarországra akkreditált külképviseletén) a vámmentes, illetve tiltott árukról, mennyiségi korlátozásokról. Muzeológiai értékkel bíró cikk megvásárlása, kivitele csaknem mindenhol súlyos szabálysértésnek minősül, s ennek megfelelően szankcionálják is – ettől mindenképpen tartózkodjunk!
Esetenként arany és platina termékek, drágakövek a kiviteléhez a vásárlást igazoló számla bemutatása szükséges – azt mindenképpen gondosan őrizzük meg.
A mezőgazdaságukat az idegen kártevőktől fokozottan védő – egyben, tegyük hozzá a hazai agrárpiacot is oltalmazó – egyes országok (pl. Chile, Brazília, Kuba, stb.) kifejezetten tiltják a nyers élelmiszeripari termékek, növények bevitelét, s a szabály betartását szigorúan ellenőrzik!

 

Természeti katasztrófák
Szeizmológiai szempontból Latin-Amerika több országa és térsége földrengésveszélyes területen fekszik, így gyakoriak a különböző erősségű földmozgások. Mindig győződjünk meg tartózkodási helyünk menekülő útvonalairól, földrengés esetén kövessük a hatóságok utasításait és a helyi lakosság viselkedését.

A Karib-tenger vidéke hurrikánok által érintett terület, a hurrikánszezon júniustól novemberig tart, ebben az időszakban tehát bármikor kialakulhat pusztító trópusi vihar – a földrengésekhez hasonlóan járjunk el.
Irodalom és nyelv
Végül pedig azt tanácsoljuk, vegyen egy aktualizált jó útikönyvet, s azt forgassa szorgalommal. Azoknak pedig, akik nem idegenkednek egy másik nyelv legalább bizonyos szinten történő elsajátításától azt javasoljuk, ismerkedjenek meg a spanyol nyelv alapjaival. A spanyol szép, hasznos – és a latin-amerikai emberek általában nagyra értékelik az utazó szorgalmát.
Mindenkinek jó utazást kíván, egyben gondos és felelősségteljes magatartást javasol a LATIMO!

………….

A Latimoport Szerkesztősége köszönetet mond a Külügyminisztériumnak a hasznos tanácsokért, illetve hozzájárulásáért a minisztérium honlapján szerepelő anyagok felhasználásához.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez