Ez azt is jelenti, hogy amíg 1990-ben a latin-amerikai gazdaságok a világ GDP-jének a 6,4 százalékát tették ki, a két évtizedes folyamatos növekedés miatt jelenleg már a 10 százalék körüli eredmény tapasztalható. Ez húsz év alatt 3 százalékos növekedést jelent a kontinens átlagában.
A latin-amerikai kontines országai nagyon kedvező eredményekkel hagyják maguk mögött a világválságot – 2012-ben átlagosan 3 százalékos volt a növekedés, 2013-ban 3,5 százalékra számtanak, és az előrejelzések 2014-ben 3,9 százalékot mutatnak. Igaz, 2011-es 4,3 százalékos átlagos növekedés mögött elmaradnak a rákövetkezendő évek eredményei, ez azonban betudható a világ gazdasági fejlődése megtorpanásának.
Ezzel az előrejelzésével a BID alátámasztja azokat az adatokat, amelyeket az elmúlt héten a Nemzetközi Valuta Alap (FMI) tett közzé, vagyis azt, hogy az FMI három százalékkal csökkentette a 2013-as növekedési előrejelzéseit Latin-Amerika tekintetében, és a BID-hoz hasonlóan 2013-ra 3,5 százalékot jósolt.
A gazdasági fejlődésben nagy szerepet játszanak továbbra a stratégiai alapanyagok: a nyersanyagok termelése és kiaknázása, de fejlődik a szolgáltató ipar és növekedést mutat az egyéb export is. A feladat ennek a fejlődési ütemnek a fenntartása.
Latin-Amerika az elmúlt években – még a világválság előtt – túljutott azokon a problémákon, amelyekkel Európa most néz szembe. Ide tartozik az adóságcsapda, a szabályozatlan pénzügyi viszonyok és az ingatlanválság – mondta José Juan Ruiz, az Amerikaközi Fejlesztési Bank szakembere. A jövő feladatai között említette a pénzügyi rendszerek átláthatóságának további erősítését és a vállalkozások útjában álló bürokrácia csökkentését. Ezzel együt a latin-amerikai kontinens országainak első számú feladata a szegénység és az egyenlőség hiányának a csökkentése, hogy az országokban megerősödjön a középréteg. (americaeconomia)