Paul Salopek mintegy 30 millió lépést kíván megtenni, miközben ír és filmez. Nem extrémsportnak szánja misszióját, hanem mélyen töprengő sétának az emberiség evolúciójáról. Még csak nem is gyalogol minden nap, lesz, ahol hetekig, ha nem hónapokig elidőz. Poggyászának tömegét 20 kilóban maximálja. A kiindulási pont Etiópia északnyugati része lesz, ahol az emberiség bizonyíthatóan éldegélt a kőkorszak közepén.
– Az 50-70 ezer évvel ezelőtt történt első sikeres emberi kirajzás nyomdokain fogok haladni annyira hitelesen, amennyire csak lehet – azaz gyalog – idézte a férfit a BBC brit sajtóorgánum.
Etiópiából az Arab-félsziget nyugati szélén baktat a Közel-Keletre, onnan India az irány, majd Ázsia keleti partvonalán fel északra. A Bering-szoroson megy át Amerikába, amelynek a nyugati partvonalán azután “lesétál” egészen a déli földrész csücskéig. Európát lényegében elkerüli, Ausztráliát pedig teljesen kihagyja.
Salopek azt vallja, hogy az ember gyaloglási sebességgel képes felfogni, feldolgozni és megérteni a világot, aminek meggyőződése szerint neurológiai alapja van.
Paul Salopek (foto) útját a National Geographic szponzorálja, aki tagjai közé választotta. Az út 7 évig tart, de ez nem mindennapi gyaloglást jelent. Lesz, ahol hosszabb időt, akár több hetet is eltölt majd, és lesz olyan is, ahol a leggyorsabban igyekszik majd keresztüljutni.
Szerencsére nem magányosan gyalogol majd a 7 év alatt, hanem tolmácsok, és az adott területen ismerős szervezők is vele tartanak, illetve a pihenő periódusok alatt felesége is csatlakozik hozzá időről időre.
Paul Salopek eredetileg biológus, aki neurológiai magyarázatot is ad arra, hogy miért is jó így gyalogosan az ősök nyomába eredni, ugyanis biológiailag az ember éppen a sétálás sebességével 5km/órával képes a legjobban feldolgozni az információkat.
Sokáig dolgozott tudósítóként is Afrikában, de a mai világ, és az újságírói munka sebessége miatt szerinte hiányzik a dolgok színe, íze, és összetétele. Út közben a „lassú újságírást” szeretné művelni, amivel reméli, vissza lehet térni a történetmeséléshez.
Hogy ez mit jelent? Nos, a tervek szerint 160 kilométerenként felveszi majd a környezetét: zajokat, egy egyperces videót, egy 360 fokos panorámafotót és egy-egy képet a földről és az égről. Ezen túl az első embert, aki szembejön, megkérdezi majd, hogy kicsoda, honnan jön és merre tart. (MTI/kivultagasabb)