Argentína: Csontváz a villanypóznán – San La Muerte nyomában (Videó)

San Bernardo, Argentína – Egy telefonpóznára szögezett emberi csontvázat találtak az észak-argentínai Salta tartomány városkájában a hatóságok. Az eset nyomán a legkülönbözőbb találgatások kaptak lábra, elképzelhető, hogy csak néhány fiatal űzött tréfát a Vélez Sarsfield negyed lakóival, esetlegesen akár a helyi maffia üzenetéről is lehet szó.

 

Mind közül azonban az a felvetés tűnik a legvalószínűbbnek, mely szerint a vérfagyasztó jelenség a San La Muerte, azaz a Szenthalál hódolóinak a műve. Az argentin rendőrség azért is indult el a Szenthalál-vonalon, mivel a villanypózna alján a “San La Muerte oltára” feliratot találták a helyszínelők.

San La Muerte egyike a guarani hitvilág furcsa, részben katolikus, részben őslakos eredetű mitológiai alakjainak, akinek Észak-Argentínától Dél-Brazíliáig sok követője akad. A halál szentjét értelemszerűen leginkább csontvázként ábrázolják – néha apró fafiguraként jelenik meg – máskor emberi csontból faragott 15 centiméteres szoborként ölt alakot. A kaszával és palásttal is ábrázolt San La Muertéről tévesen úgy tartják, hogy a Córdobában népszerű Türelmes Jézus egyik megnyilvánulása, ám a Halálszent valójában egy igazi pogány rítus. A saltai egyházi képviselők szerint az alak imádata szembemegy Jézus tanításaival, így az “nem kívánatos”, amire persze a guarani gyökerekkel rendelkező lakosság természetesen fittyet hány. A szent népszerűsége töretlen, Luis Lobo az argentin énekesmédium még dalt is írt pogány kaszásról.

{youtube}67jjy-NXHw8{/youtube}

San La Muerte egyébként minden ijesztő részlet ellenére több kollégájához hasonlóan nem egy eredendően gonosz figura – a hozzáértők szerint hűséges védőszent és nagyhatalmú csodatevő is, ha megfelelően tisztelik. A kezében tartott kasza sem kizárólag a borzalmas halált jelképezi, inkább egyfajta isten előtti egyenlőséget szimbolizál, és arra emlékeztet, hogy egy napon mindenkinek üt majd az órája. A szent vörös szemei ugyan nem éppen megnyugtatóak, de a vér színe ebben az esetben az emberek közötti testvériségre utal, nemcsak holmi hétköznapi ijesztgetésre szolgál. Mondhatnánk sátáni vigyora, tisztelői szemében derűs mosoly, amit csak az élet és a halál örök titkainak ismerői viselnek arcukon.

Amennyiben hatásos szenthalálos amulettet szeretnénk magunknál tartani, elkerülhetetlen áldást kérni a talizmánra, ez azonban nem egyszerű feladat, mert a katolikus egyház nem oszt áldást az általa eretneknek tartott ereklyékre. Az élelmes argentinok erre is találtak megoldást. Hitük szerint, ha úgy részesülnek a papi áldásban, hogy közben kezükben tartják San La Muerte talizmánját, úgy az automatikusan átszáll az ereklyére is. A megfelelően felszentelt amulett ezek után már hatásosan véd a rontás és a balszerencse ellen, illetve jól vonzza a szerelmet és a gazdagságot.

Természetesen San La Muerte is szereti az áldozatokat. Leginkább az édességet, a whiskyt , a dohányt és a babot kedveli – így aki biztos akar lenni a dolgában, jó ha tudja, mit és hogyan kell a halál oltárán felajánlani. Esténként például meg lehet hívni vacsorázni egy kis oldalasra, mert azt nagyon szereti. A Halállal szövetkezni viszont nem olcsó mulatság. A néphit úgy tartja, hogy a hosszú és sikeres életért cserébe a szent pártfogoltja szeretteit viszi magával az örökkévalóságba.

Augusztus 20-án a halál két központi szentélyében adnak egymásnak találkát San La Muerte hódolói. Corrientesben, a 14-es országút 469. kilométerénél, Buenos Airesb megyében Wilde községében pedig a Santuario Sedében lehetünk tanúi az össznépi whiskyáldozásnak és asadópusztításnak és persze a kőkemény gauchokalapos chamameserázásnak.

San La Muerte: El misterio detrás del culto  (spanyol nyelvű dok.film – Lic. En Realización y Producción Audiovisual. UAI, Rosario.)

{youtube}Z-rRhoSptGw{/youtube}

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez