Mexicano 777 – El Boricua Guerrero

Borikuák azok Puerto Ricó-iak, akiknek a családja több mint két generáción keresztül a szigeten élt. Ez Israel Perales Ortizra alias Mexicanóra csak részben igaz, mivel a borikua rap meghatározó figurája mexikói apa és Puerto Ricó-i anya gyermekeként született.

Mexicano, a géppuskanyelvű nehézfiú is kissrác volt kissrác korában: tehetségére egészen fiatalon figyelt fel a család, mivel az akkor még Israelito névre hallgató ifjonc lelkesen énekelte a zuhany alatt Pedrito Fernández dalait.
A kilencvenes évek elején az időközben az iskolai énekkart, mikrofonra és lemezjátszóra cserélő Mexicanót már a kor Puerto Ricó-i DJ-legendái oldalán találjuk. A kőkemény kora kilencvenes években, amikor a Panamából éppen hogy csak elkezdett átszivárogni a jamaikai bevándorlók által behurcolt reggateon, Mexicano már DJ Playerónak, a műfaj szülőatyjának asszisztál.
Az igazán erős rap kedvelőinek nagy szerencséjére Mexicano nem az amúgy teljesen hallgatható Vico C tingli-tangli iskoláját, hanem inkább az ötszáz szó per perccel daráló, csupa flow, El General-doktrínán indult el. A reszelős hangjával fémjelzett Mexicanóra minden bizonnyal hatással volt a kor légköre is: Gringolandiában a nyugati parti Cypress Hill éppen kiadta a Grandes éxitos en españolt, a Delinquent Habits akkor pedig már nagy névnek számított. Aranykorát élte a latin hiphop.

{youtube}s-KEGXTS1ys{/youtube}

A nemzetközi porondra a Razor Sharp című videóklipjével robbant be, amivel új sztenderdet állított fel a sziget hiphop kultúrájában. A Razor Sharp után már nem volt megállás, és Mexicano legalább olyan feszes ritmusban gyártotta egyik singlet a másik után, mint ahogy pattogós rímeit ölti egymásba.
Oldalán a nem csak nevében Fat Joe-val , összehozták a “Vamos pa la guerrát”, és lassan kész lett az anyag egy lemezhez, amit 1998-ban Mexicano 777 – Boricua guerrero néven adott ki a borikua MC, ezen olyan slágereket vonultatott fel, mint a “Bendición Mami” vagy az “Hagan Ruido las Pistolas”.

 

 

{youtube}ukFRlHDCGyg{/youtube}

A nagyon kellemes ízléssel válogatott Boricua Guerro túllép az underground hiphop keretein, és bőven találunk benne a korai, keményebb reggateonból származtatható elemeket, illetve a jamaikai dancehall riddimek is helyet kaptak a korongon. A lemezt hetek alatt felkapták Puerto Rico és az Egyesült Államok spanyol nyelvű adói, így a hiphop slágerlistákat hamar meghódították a borikua repper rímei.

{youtube}DYNXxC6vOdA{/youtube}

Mexicano igazi Puerto Ricó-i, olyan természetességgel keveri az angol és a spanyol sorokat, hogy néha chicanó legyen a talpán, aki megmondja, hogy mikor span- és mikor -glish, amit éppen hallunk.
Az Egyesült Államokban felvett God Assasinsszel ismét csak kiborult a slágeres vödör, Mexicano nagyon magára talált, a lemez valószínűleg greatest hitsként is megállná a helyét. A Balumbalang!-ot egy nagy adag salsával öntötte nyakon, a Carlito (R.I.P) pedig a sziget gettólakóinak nem éppen könnyű életéből merít, az Arrepentido egyedülálló hangzásával igazi Mexicano777 induló.
Az évek során Mexicano boldog-boldogtalannal összeállt, 2008-ban három lemezt is kiadott, de valahol a régi lendület és a nyers machetecsapásként célba találó ritmusok már inkább a dicső múlt részét képezték.

{youtube}dj_aXH-HcQg{/youtube}

Mexicano 2008 után, akárcsak a Control Machete-alapítótag Fermín VI., szintén megtért, sutba dobta a pisztolyokat, a lemezjátszók helyett pedig a Biblia lapjait forgatja. Valószínűleg lehetett meggyónnivalója bőven a magát “halálszigeti rappernek” tituláló énekesnek, aki egyike azon kevés ismert hiphop-előadóknak, akiket pályafutásuk során szinte folyamatosan körözött a rendőrség. Ült gyilkossági kísérletért, hordozott törvénytelenül fegyvert, erőszakoskodott a barátnőjével, hét évig pedig úgy bujkált a rendőrség elől, hogy közben arca a hiphop magazinok címlapjáról vicsorgott ránk.

{youtube}vSoydXYK6AQ{/youtube}

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez