Fagyos estékre: Voces Inocentes (film)

A salvadori Cuscatazingóban felnőni nem gyerekjáték. Akkor meg pláne nem, ha valaki a 80-as évek derekán, az országot sújtó polgárháború kellős közepén próbál felnőtte válni vagy gyerekként túlélni. Cuscatazingóban a kormány és a FMLN gerillái minden második éjszaka összecsapnak a falu közepén, a golyókat pedig abszolúte nem érdekli, hogy rohamsisakon, egyenruhán, hálóingen vagy iskolatáskán szaladnak át.

 

 

 

 

 

 

 

Arról már jobb nem is beszélni,ha esetleg Salvadorban akkoriban fiúnak születtél, és netán lassanként közelítene a 12. születésnapod. Ez esetben még attól is reszkethetsz nap mint nap, hogy bármelyik matek óra azzal végződhet, hogy egy félállat őrmester kirángat a padból, és másnap mar sorkatonaként már neked kell terrorizálnod azt akit éppen kinézett magának a polgárháború esztelen gépezete. Chavával pedig éppen ez történhet – közeledik ugyanis a 12. születésnapja.

A magyar közönség számara talán vezetékneve miatt is érdekes Luis Mandoki, egy rakás, a kritikák szerint harmatgyenge alkotás után 2004-ben állt elő Oscar Torres salvadori író gyermekkorának nem mindennapi történetével. 

Az eredeti címén Voces Inocentesre keresztelt alkotás nem keresi a polgárháború okait, nem elemez és nem vádol. Egyszerűen csak elénk tárja egy tizenegy éves kisfiú szemével azt, amiből a mi európai generációnk jó része szerencsére kimaradt.

Amikor velem egykorú salvadori ismerősömet egyszer arról kérdeztem, hogy mire emlékszik azokból az időkből, elmesélte, hogyan menekült szüleivel San Salvadorból, mert a házát mint célpontot jelölték meg a halálbrigádok. Mielőtt tovább faggattam volna annyit mondott, hogy nézzem meg inkább a Voces Inocentest, mert ő nem szívesen idézi fel azokat az éveket. Ha eddig még nem láttad volna, akkor most én is Luis Mandoki filmjét ajánlom Neked.

 

{youtube}OW3Wil0Hta4{/youtube}

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez