A hamarosan Brazíliában piacra lépő, valamint későbbi gyárberuházást tervező Hell Energy Kft. meghívásának eleget téve a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szikszóra látogatott Paulo Skaf, a Sao Paulo-i Iparszövetség (FIESP) elnöke. Az energiaitalokat gyártó Hell által tervbe vett brazíliai gyárépítéshez hasonló volumenű magyar beruházásra két évtizede nem volt példa, így nem meglepő, hogy Sao Paulo állam gazdasági szereplői kiemelt figyelemmel kísérik a sikeres magyar vállalat legújabb exportterjeszkedését – derül ki a cég sajtóközleményéből.
Új hazai “bajnok” az exportban
„Amit a szem nem lát, azt a szív nem érzi!” – indokolta látogatásának célját stílusosan egy brazil közmondással Paulo Skaf, a FIESP elnöke. A brazil üzletember azért látogatott Magyarországra, hogy személyesen tekinthesse meg a Hell Energy modern technológiával felszerelt töltőüzemét. A kitüntetett figyelem és érdeklődés legfőbb oka pedig az, hogy a Hell májusban indult brazil exportjának hosszú távú céljai között szerepel egy – a szikszói gyárhoz hasonló, modern technológiával és egyedülálló kapacitással rendelkező – gyáróriás létrehozása Brazíliában, amely a hatalmas dél-amerikai piac igényeit is képes lesz hosszú távon nagy biztonsággal kiszolgálni.
A Hell Energy 7000 négyzetméteres szikszói gyárcsarnokában fázisról fázisra nézhette végig a brazil politikus üzletember, ahogyan a világ legmodernebb saját tulajdonú gyárában palackozzák – a Magyarországon kívül közel 30 export országba eljutó – Hell energiaitalt. A töltőüzem megtekintése után a szomszédos logisztikai központ méreteit és kapacitását látva egyértelművé vált számára, hogy a Hell valóban világméretben gondolkodik.
Miután Paulo Skaf személyesen győződött meg arról, hogy az energiaital-gyártók között a Hell rendelkezik Európa leghatékonyabban működő és legmodernebb technológiát képviselő saját palackozógyárával, minél előbb szeretné, ha az itthon piacvezető Hell brazil tőkebefektetése megvalósulna, és Sao Paulo államban is felépülne egy ugyanilyen gyárkomplexum.
Azon túlmenően, hogy a Hell Energy brazíliai exportterjeszkedését és gyárberuházását maximálisan támogatásáról biztosította, a gyárlátogatást követő megbeszélésen a Hell Energy további itthon megvalósuló terveiben is felmerült a brazil-magyar együttműködés lehetősége, amelynek részleteiről már el is kezdték az egyeztetést a múlt hétvégén.
A következő hónapokban a Hell Energy lehet az első olyan magyar cég, amelyik sikerrel építhet új exportpiacot és indíthatja el befektetését Brazíliában, amelyben a FIESP is segítheti – tájékoztatta lapunkat a vállalat.
Itthon egyre nehezebb?
Az elmúlt hónapok kormányzati intézkedéseit tekintve nem is meglepő, hogy a Hell Energy (is) exportja területi diverzifikációjába fogott. A “chipsadóként” elhíresült népegészségügyi termékadó (neta) ugyanis az energiaitalok előállítóit is sújtja (Kiemeljük, hogy a cég által küldött sajtóközlemény ezt a témát NEM érinti – a szerk.). Idén júliusban a hvg.hu készített összefoglalót az energiaitalokat érintő újabb jogszabálymódosítás lehetséges következményeiről.
A hvg.hu az -ra hivatkozva akkor arról cikkezett, hogy a kormány a koffeintartalom fogalmának harmadszori megváltoztatásával végleg romba döntheti a főként hazai vállalatok által dominált energiaital-piacot, míg mindeközben stratégiai partnerséget kötött a Coca-Cola magyarországi leányvállalatával, amelynek termékei az energiaitalok drágulásával könnyedén helyettesítenék azokat a piacon. (Meg kell jegyezni, hogy a stratégiai partnerség ellenére a Napi Gazdaság egyik augusztusi cikke szerint az ország 40 milliárd forint értékű beruházástól esett el, ugyanis a Coca-Cola a netára és a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikára hivatkozva elállt korábbi tervétől, s egy kétmilliárd forint értékű projektet is csak azért valósított meg, mert annak leállítása bonyolultabb lett volna, mint maga a teljes megvalósítás.)
A hvg.hu cikke arra is emlékeztet, hogy a neta hatályába lépését követően a Hell New Generation névvel olyan terméket állított elő, amelyben a koffein jelentős részét a dél-amerikai matétea kivonata helyettesíti. A lap azt is megírta, hogy a statisztikák szerint gyorsuló ütemben esik vissza az energiaital-gyártók által eladott mennyiségek, s arra figyelmzetetett, hogy ha ez így folytatódik, akkor az idei év végére a fogyasztás 31 millió literről 10 millió liter alá csökkenhet. A cégek bevétel-kiesésével azonban a neta címén a központi büdzsébe szánt befizetések is csökkenni fognak. Ha a jogszabályi előírások tovább szigorodnak, a hazai energiaital-gyártók padlóra kerülhetnek , miközben egyre vékonyabb hajszál választja el az energiaitalt más üdítőitaloktól – derül ki az idézett cikkből.
Diplomáciai vizit
Magyarországi látogatása során a FIESP elnöke, Paulo Skaf hazánk számos magas rangú közjogi személyiségével is találkozott – derül ki az MTI tudósításából. Az Országgyűlés elnökével, Kövér Lászlóval folytatott egyeztetése során kulturális, oktatási és gazdasági kérdések is szerepeltek a napirenden. A két félnek nem ez volt az első találkozása: tavaly októberben, Kövér László latin-amerikai útja során már folytattak tárgyalásokat.
A házelnök azt kérte Skaftól, hogy a FIESP is segítse a magyar cégek bekapcsolódását a brazíliai infrastrukturális beruházásokba, ugyanis mind a 2014-es futballvilágbajnokság, mind a 2016-os olimpiai játékok rengeteg új projektet igényelnek a rendezvények színhelyén, Rio de Janeiróban. Emellett a brazil kormány válságkezelő intézkedéseinek részeként az ország más területén is infrastrukturális fejlesztésekbe kezdenek.
Paulo Skaf a megbeszélést követő nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy november elején kerül sor egy Sao Paulo-i üzleti fórumra, amelyet az eddigi információk szerint a magyar-brazil gazdasági vegyes bizottsági ülése követ, melyeknek együttes célja a kereskedelmi kapcsolatok erősítése és a kétoldalú befektetések ösztönzése. Skaf továbbá kiemelte, hogy a FIESP mindent megtesz azért, hogy a magyar cégek Brazíliában piacra jussanak. Skaf beszélt arról is, hogy a “Tudományok Határok nélkül” című ösztöndíj-program keretében magyar egyetemeken tanulhatnak majd brazil hallgatók 2013-tól, ez nagy elismerés Brazíliától Magyarországnak, ahol kiváló az oktatás minősége.
Kövér László szerint mivel Sao Paulo tartomány kiemelkedő gazdasági teljesítménnyel bír, célszerű lenne ide összpontosítani a magyar beruházásokat, különös tekintettel arra, hogy az országban a legnagyobb magyar diaszpóra is ott él.
A kormány nemrég külgazdasági attasét is küldött Sao Paulóba, és a jelenlegi célok szerint a gazdasági válság enyhülésével, a pénzügyi lehetőségek bővülésével újra fel tudja építeni brazil kapcsolatait, ami ahhoz szükséges, hogy az állam tudja segíteni a vállalkozások ottani megtelepedését.
Paulo Skaf találkozón vett részt Szijjártó Péterrel, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkárával, valamint Szatmáry Kristóffal, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkárával is.