Mexikó:
Mexikói színekben 102 delegált atléta repült Londonba, hogy versenybe szálljon a 2012-es nyári Olimpiai Játékokon. A kiemelt sportágak, melyekben idén érem-esélyesek a mexikóiak, az a műugrás és toronyugrás, atlétika, taekwondo, boksz, valamint a női és férfi futball.
A mexikói sportolók egyenruhája igazán ötletes, csinos, sokszínűségével magasan kitűnik a többi ország legfeljebb 3 színt alkalmazó öltözéke között.
A mexikói olimpikonok a megnyitón a szivárvány összes színében tündöklő ponchokban és sombrerokban vonultak fel, de szemrevaló sportolói egyenruhájukban is gyönyörködhetünk majd a következő hetekben. Nyilván ehhez az egyenruhát viselő, igen jó testfelépítésű sportolók is nagyban hozzájárulnak…
Eddigi eredménye a mexikói sportnak az Olimpiák történelmét tekintve 12 arany, 18 ezüst és 24 bronzérem. 1968-ban rendeztek Mexikóban nyári olimpiát, melynek érdekessége volt, hogy az Olimpiák történetében először, egy hölgy, Enriqueta Basilio, gyújthatta meg az olimpiai lángot.
Argentína:
Argentínát idén 137 sportoló képviseli a londoni nyári Olimpián, akik 21 különböző sportágban versenyeznek. Eddig az ország 66 érmet gyűjtött, érdekesség, hogy a mindenidők legsikeresebb argentin sportága a boksz, 24 olimpiai éremmel!
Reálisan nézve, 2012-ben a csapatsportokban lehetnek éremesélyei az argentin válogatottnak: a gyeplabda, esetleg a kosárlabda hozhat bronzérmet Argentínának.
Argentína még egy fontos, nem a sporthoz köthető témával „lepheti meg” az Olimpia közönségét. Kihasználva a nagyon magas média jelenlétet, előtérbe kerülhet a Falkland szigetek hovatartozásáról szóló vita. Reménykedjünk benne, hogy az Olimpia egyik legfontosabb eszmei értékét – a békét – alapul véve, mégsem ez lesz az az ügy, mely fémjelzi majd a 2012-es londoni olimpiát.
Brazília:
A brazil olimpiai küldöttség az egyik legvidámabb, népes csapat. Kétség kívül, hiszen ők azok, akik „hazaviszik” az Olimpiai lángot, otthont adva 4 év múlva, 2016-ban, a nyári játékoknak. Ezzel az olimpiai játékok történetében 2016-ban először jut el Latin Amerikába, ott is Rio de Janero-ba, a nyári Olimpia színhelye!
A brazil atléták igen magas számban, kb. 260-an vesznek részt a londoni megmérettetéseken, 30 sportágban vár brazil sportolókra a közönség. Ami az eredményességet illeti, eddig közel száz, 90 érmet nyert Brazília, melynek fele bronz. Legsikeresebbek sportolók a vitorlázók, atléták, úszók és a röp- illetve strandröplabdások.
Valami oknál fogva a brazil focicsapat sosem jutott le odáig, hogy aranyérmet nyerjenek, talán idén megbomlik ez a varázslat. 2012-ben Londonban a brazil vitorlásokra, a foci válogatottra, valamint a strand- és normál röplabdásokra érdemes odafigyelni.
Kuba:
110 versenyzővel indult el a kubai delegáció Londonba, akik 13 sportágban állnak rajthoz. Eddigi olimpiákon kiválóan szereplő kubai sportolók – összesen 188 érmet gyűjtve – kimagaslóan a legtöbb érmet nyert latin amerikai ország a nyári olimpiák történetében! Leginkább a küzdősportokban arattak sikereket (boksz, cselgáncs), valamint az atlétikában. Amikben a mostani Olimpiai játékokon éremesélyesek, azok az előbb említett sportágak mellett, a női röplabda.
Bolívia:
Bolíviát 2012-ben 6 sportoló képviseli, akik atlétikában, sportlövésben és úszásban versenyeznek. Bolívia 1936 óta vesz részt a nyári Olimpiai játékokon, eddig érmet nem sikerült nyerniük.
Chile:
A leghosszabb és legkeskenyebb latin amerikai országból, Chiléből 35 olimpikon érkezett Londonba, és 17 sportágban küzdenek meg a többi ország atlétáival. Az olimpiai történelmet illetően, 2004-ben Athénban teniszben szerezte meg az ország az első két aranyérmét 24 órán belül (férfi páros és egyéniben), összesen 13 érmet gyűjtöttek eddig.
Kolumbia:
Kolumbiából meglepően sokan, 104-en kvalifikáltak a 2012-es nyári londoni olimpiára, mindössze 18 sportágban. Érdekesség, hogy az idei küldöttség az eddigi legnépesebb kolumbiai csapat, közel duplája a pekingben versenyző csapatnak, valamint fontos megjegyezni, hogy több hölgy versenyző van, mint férfi!
Az idei olimpia első kolumbiai érme, egy ezüstérem már az első nap Rigoberto Urán(kattintson) nyakába került, aki kerékpárban nyerte a díjat. Kolumbia eddig 11 olimpiai éremmel büszkélkedhet történelme során, súlyemelés, boksz és lövészet a legsikeresebb sportágak. 2000-ben Sydney-ben jutott először aranyéremhez Maria Isabel Urrutia súlyemelő hölgy.
Costa Rica:
Costa Rica igen kis létszámban, mindössze 11 fővel vannak jelen Londonban 2012-ben, és 6 sportágban mérik majd össze tudásukat. Eddigi nyári olimpiai történelme során négy érmet szerzett Costa Rica, mind a négyet úszásban. Idén is kitűnő eredménnyel jutott be a két úszó, meglátjuk, milyen teljesítményt mutat Mario Montoya 400 méteres gyorsúszásban és Maria Laura Mesa 100 méteres pillangóban.
Dominikai Köztársaság:
A Dominikai Köztársaságból 35 atléta érkezett a 2012-es nyári londoni olimpiára, és 10 sportágban szurkolhatunk a dominikaiaknak. Eddigi nyári olimpiákon a Dominikai Köztársaság összesen 4 érmet vihetett haza, kettőt bokszban, egyet taekwando és atlétikában.
Idén Londonban atlétikában áll rajthoz a legtöbb dominikai olimpikon, de a női röplabdaválogatott szereplését is érdemes figyelemmel kísérnünk.
Equador:
Equadorból, a Dominikai Köztársasághoz hasonlóan, 36 sportoló áll rajthoz 11 sportágban.
1996-ban egy aranyérmet, és 2008-ban egy ezüstérmet szerezett Jefferson Perez, a legsikeresebb equadori olimpiai sportoló, az egyetlen, aki eddig nyári olimpián érmet szerzett Equadorból, 20 km-es gyorsgyaloglásban.
2012-ben, Londonban 3 versenyző indul gyorsgyaloglásban, éremesélyesek!
Salvador:
Salvadorból 10 atléta kvalifikált a Londonban rendezett nyári Olimpiai Játékokon 7 különböző sportágban. Az eddigi legnépesebb salvadori küldöttség 1968-ban, a mexikói olimpián vonult fel, 60 atlétával, ez volt Salvador első részvétele az újkori nyári olimpiákon.
Eddig nem sikerült az országnak érmet szereznie, idén a versenyzők úszásban, súlyemelésben, kerékpározásban, judoban, evezésben, lövészetben és atlétikában próbálnak szerencsét.
Guatemala:
Guatemala szintén nem egy népes küldöttség, 19 olimpikon 11 sportágban méri össze tudását. Guatemala 1952-ben vett részt Helsinkiben először az újkori nyári olimpiai játékokon, érmeket eddig nem nyertek.
Honduras:
Hondurasból 27 sportoló szerzett olimpiai kvótát, 8 sportágban, atlétika, férfi futball, boksz, judo, lövészet, úszás és súlyemelés, birkózás sportágakban találkozhatunk hondurasi atlétákkal. Eddig nem szerzett soha érmet az ország.
Nicaragua:
Nicaraguából mindössze 6 sportoló vehet részt Londonban a nyári olimpián, őket atlétikában, bokszban, úszásban és súlyemelésben láthatjuk. Nicaragua, ahogy a legtöbb latin amerikai ország, Mexikóban, 1968-ban indult először az újkori nyári olimpiákon. Érmet eddig senki nem nyert nicaraguai zászló alatt.
Panama:
Bár Panamából csak 8 atléta kvalifikált Londonba, eddigi történelme során az ország már egy aranyérmet és két bronzot szerzett atlétikában. 2012-ben küzdősportokban, úszásban és atlétikában állnak rajthoz a panamai sportolók.
Paraguay:
Paraguay szintén nem egy sport nagyhatalom, 8 versenyző áll rajthoz 6 sportágban (úszás, evezés, tenisz, ping-pong, atlétika és cselgáncs). Férfi futball válogatottjuk szerezte Paraguay első ezüst érmét a nyári olimpiák történetében, 2004-ben, Athénban, ahol Argentína csapatától szenvedtek vereséget.
Peru:
Peruból 16 olimpikon nyert kvalifikációt a 2012-es londoni nyári olimpiára 9 sportágban.
Peru 1936 óta küld versenyzőket a nyári olimpiai játékokra, és első és egyetlen aranyérmét sportlövészetben szerezte 1948-ban szintén Londonban Edwin Vasquez Cam. Peru még három ezüstéremmel is büszkélkedhet, melyet a női röplabdaválogatott szerzett, illetve két másik sportlövő.
Puerto Rico:
Puerto Rico két tucat atlétával képviselteti magát idén Londonban, akik 8 sportágban fognak versenyezni. Puerto Rico kétségkívül boxban a legeredményesebb – az eddigi nyári olimpiai történelme során, 1948 óta, 6 érmet, egy ezüstöt és két bronzot nyertek a puerto ricoiak, az összeset bokszból. 2012-ben öt bokszoló versenyez majd, nem meglepő módon, éremeséllyel!
Uruguay:
Uruguayból 29 sportoló érkezett, hogy 8 sportágban összemérje tudását a nyári olimpián.
Uruguay az egyik legtöbb nyári olimpiai érmet szerzett latin amerikai ország, 10 éremmel büszélkedhet, melyeket kosárlabdából, futballból, evezésből, kerékpározásból és bokszból nyerte 1924 óta, mikor először indult a nyári olimpián.
Az idei olimpián már megszerezte az uruguayi futball válogatott az első csoportgyőzelmét 2-1-re az Egyesült Arab Emirátusok ellen! Július 29-én vasárnap játszanak Szenegál válogatottja ellen.
Venezuela:
Venezuela 70 fős küldöttséggel utazott el a 2012-es nyári londoni olimpiai játékokra, ahol 14 sportágban fognak versenyezni az olimpiai kvótára kvalifikált sportolók.
Venezuela szintén 1948, London óta versenyez a nyári olimpiákon, eddig 1 aranyérmet (boksz), 2 ezüstérmet (szintén boksz) és 8 bronzérmet (boksz, atlétika, úszás, sportlövészet, súlyemelés, taekwando) nyertek a venezuelai sportolók.