Az elért eredmények mellett fontos feladatok várnak Mexikóra a 21. században

Budapest – Isabel Téllez Rosete budapesti mexikói nagykövet szerint még sokat kell tenni országa fejlődéséért: gazdasági stabilitás megőrzése mellett a szegénység elleni küzdelem, a drogbűnözés legyőzése, a munkahelyteremtés és a közegészségügy, közoktatás területén vannak a legégetőbb, megoldandó problémák. 

 

A diplomata a Magyar Külügyi Intézetben csütörtökön tartott előadásában elmondta, Mexikónak a 21. században több kihívással kell szembenéznie, egyebek mellett meg kell tartania gazdasági stabilitását, küzdenie kell a szegénység és a szervezett bűnözés ellen, új és jobb munkahelyeket kell teremtenie, és javítania kell az egészségügy és az oktatás színvonalát.
Mint a kétmillió négyzetkilométeres, 112 millió lakosú ország nagykövete kifejtette, az elmúlt években a mexikói gazdaság megerősödött, az inflációt kontroll alá vonták, növelték a költségvetési fegyelmet, nagymértékben csökkentették a külső adósságot, és a kormányzat a társadalmi fejlődésre is hangsúlyt fektetett.
Ennek eredményeként tavaly 4 százalékos volt a gazdasági növekedés. Az ország GDP-jének öt százalékát az infrastruktúra fejlesztésére fordítják – mondta Isabel Téllez Rosete.
Mexikó külpolitikájáról szólva hangsúlyozta, hogy minden ENSZ-tagállammal diplomáciai kapcsolatokat tartanak fenn, 75 nagykövetségük van. Szoros kapcsolatot ápolnak az Európai Unióval is, amely a második legjelentősebb gazdasági partnerük – közölte. Hozzáfűzte: a nemzetközi kapcsolatokban betöltött szerepüket növelheti, hogy júniusban Mexikóban rendezik meg a G20-csúcstalálkozót.
A július 1-jei elnökválasztásra kitérve elmondta: a posztért versengő jelöltek között van nő is, így előfordulhat, hogy női elnök lesz Felipe Calderón államfő utóda.
A múlt pénteken nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási eredmények szerint az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) színeiben induló
Enrique Pena Nieto támogatottsága 38,5 százalék, míg legfőbb riválisa, Josefina Vázquez Mota, a kormányzó Nemzeti Akciópárt (PAN) jelöltje
21 százalékra számíthat. A három baloldali politikai párt által indított Andrés Manuel López Obrador 19 százalékkal a harmadik helyen áll, az Új Szövetség Párt politikusa, Gabriel Quadrira a választók 2 százaléka szavazna.
Kérdésre válaszolva a nagykövet azt mondta, Felipe Calderón szerint az erőszak az ország egyes területeire koncentrálódik. Az Egyesült Államokban hatalmas a kereslet a kábítószerre, és Mexikón keresztül, a több mint háromezer kilométer hosszú határszakaszon át jut el oda az egyik fő forrásországból, Kolumbiából is. Megjegyezte: Mexikóban nincs olyan nagy kereslet a Egyesült Államokba csempészett kábítószerekre, például a kokainra, mert az embereknek nincs rá pénzük. (MTI)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez