Oltóanyag a tüdőrák ellen – a kubai szert sikerrel alkalmazzák a szigetországban

Havanna: A tüdőrák elleni kezelést segítő első oltóanyagot állítottak elő, jegyeztek be és alkalmaznak sikeresen Kubában. A szer neve: CIMAVAX-EGF . A havannai molekuláris immunológia intézet projektvezetője, Gisela González (képünkön a vakcinával) szerint a szer révén az előrehaladott rákot „ellenőrzés alatt tartható krónikus betegséggé” lehet változtatni.

Az oltóanyag több mint 15 éves kutatómunka eredménye – mondta a specialista. Hozzátette, az eljárás során olyan hatóanyag kidolgozására kellett törekedniük, amely segít a szervezetnek a rák ellen védekező antitestek előállításában.
Gisela González emlékeztetett arra, hogy más országokban is kísérleteznek hasonló vakcinával, de még mindig a fejlesztési szakaszban tartanak.
Gonzalez figyelmeztetett arra, hogy bár ez „nem csodaszer” de meg van győződve arról, hogy ez a gyógyszer „áttörés a terminális állapotú betegek kezelésében.”
A kezelést jelenleg olyan betegeknél alkalmazzák és kutatják, akik már túlestek sugárkezelésen és kemoterápián, állapotukat pedig gyógyíthatatlannak írták le az orvosok. Az ilyen betegeknél a tumort már nem szennyezik más vegyületek, így jobban mérhető az anyag hatása. A szer emellett alkalmazható a páciensek várható kilátásait, valamint az életminőséget javító krónikus kezelésként is – hangsúlyozták a beszámolók.
Gisela González szerint a szer más országokba is megérkezett már, és más típusú daganatok kezelésére is használni akarják.
Kubában évente mintegy 4500 új tüdőrákot diagnosztizálnak, de ez a betegség 1,3 millió ember halálát okozza világszerte. Legmagasabb arányban az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában.
Kubában több mint 7000 tudós kísérletezik új gyógyszerek, gyógymódok felfedezésével. A szigetországban a legsikeresebb a biotechnológiai ipar a fejlődő világ országai közül. A tavalyi évben Kuba 180 különböző gyógyszert exportált, ezzel is jelentősen növelve a kubai GDP-t.

Szondy Klára, a Semmelweis Egyetem Tüdőklinikájának klinikai főorvosa az Inforadiónak még novemberben, a hír megjelenése kapcsán elmondta: Magyarországon is kipróbálás alatt vannak ezek a készítmények.
A cikk alapján a Vacs EGF elnevezésű szerről van szó, ami tulajdonképpen egy daganat-oltóanyag. Ha nagyon egyszerűen szeretnénk megfogalmazni, a lényege, hogy – a baktériumok ellen fejlesztett oltóanyagokhoz hasonlóan – a szervezet immunrendszerét próbálják stimulálni.
Majdnem hasonló nevű vakcina van kipróbálás alatt jelenleg Magyarországon is, ez nem kubai találmány. Sőt, kettőfajta is. A daganatvakcinák hatásmechanizmusa az, hogy a daganatos beteg szervezetét T-sejtes immunválaszra kényszerítik, és ezek a sejtek felveszik a harcot a tumorral.
Általában nem sikerül ezekkel a szerekkel daganatokat eltüntetni, legfeljebb nagyon-nagyon ritkán, és bizonyos fajta daganatoknál. Tüdődaganatnál az is nagyon nagy eredmény, ha a betegséget stabilizálni lehet – azt hiszem, ezt sikerült a kubaiaknak ezzel a vakcinával. Sejtfelszíni antigént juttatnak be a szervezetbe, és termeltetnek vele úgynevezett citokineket, immunanyagokat, s ezzel megakadályozzák a daganat növekedését. (Lat.Am.Társaság/Inforadio)

 

 

(Visited 4 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez