A szervezet által végzett munka a paraguayi parasztmozgalmak hajnalán, a korai hetvenes években megfogalmazott fő irányvonalakat követi, amikor is egy markonyi, ám eltökélt fiatal diák szembeszállva Strossner brutális elnyomó rendszerével megkezdte munkájat a totális nyomorban és jogfosztottságban élő vidéki lakossággal. A parasztságot oktató és szervező diákok közül többen életükkel vagy börtönbüntetéssel fizettek haladó nézeteik miatt. Ezen mozgalom részletes ismertetése egy másik cikkünk témája lesz.
A nyolcvanas évek végére a szervezet önálló jogi személyként folytathatta a munkát, immár ACADEI néven. Strossner bukásával a civil szervezetek nagyobb szabadságot élvezhettek, 1992-ben létrejött a Tesâi Reka Paraguay.
Nem szabad elfelednünk, hogy Paraguayban az egészségügyi ellátáshoz való jog csak papíron létezik. Az orvosi ellátás az országban általában nem több egy jól jövedelmező üzletnél. A szolgáltatás csillagászati árát a széles néprétegek nem tudják megfizetni, egy olyan országban, ahol a napi 1,25 dollárnál kevesebből élő lakosság aránya 7,2%. Összehasonlításképpen ez az adat Magyarországon 0,2%1.
Az alapvető szakrendeléseket nélkülöző állami kórházak tőszomszédságában viszont ott sorakoznak a legmodernebb technikát felvonultató magánintézmények, borsos áron kínálva egy-egy röntgenfelvételt vagy vakbélműtétet.
Szintén csak formális az egészséges környezethez való jog: a hatalmas monokultúrákon termelő nagybirtokrendszer környezetszennyező technikái elpusztítják a háztáji gazdaságokat és azok lakóit.
Ezen paradox körülmények javításán dolgozik a TRP, olyan szervezett, jogaikat gyakorló és évényesítő faluközösségekkel, melyek konstruktiv, szolidáris akciói hozzájárulnak egy fennartható, egészséges és környezettudatos vidék kialakításához. A szervezet munkája során a participatív, önszervező és finanszírozó és nem utolsósorban költséghatékony projekteket visz véghez, az egészségügyi és agrármodell kívánt formájáról kiforrott elképzelésekkel rendelkezik, melyben a fenntartható fejlődés igénye úgyanúgy helyet kap, mint a nemek közötti esélyegyenlőség támogatása.
A TRP által preferált közöségi ellátásmodell az igények és lehetőség felmérésén és a vidéki lakosság folyamatos részvételén alapul. A szélesebb értelmben vett közösségi egészségügy fogalomkörébe beletartozik az egészséges táplálkozás és élemiszertermelés, a méltó lakhatási körülmények megteremtése, az ivóvízellátás és alapvető oktatási szolgáltatások biztosítása a vidéki lakosság számára. A Tesâi Reka Paraguay jelenleg 20 civil szervezetet képvisel 5 közigazgatási kerületből.
A Tesâi Reka Paraguay kollektív-egészségügyi modellje a promotorokon keresztül juttatja el üzenetét, és oktatja a faluközösségeket. A csoportjukon belül tekintélynek és megbecsülésnek örvendő fiatalok, családanyák vagy férfiak a TRP kurzusain sajátítanak el – nemcsak olyan alapvető egészségügyi ismerteket, mint a HIV, a tuberkolózis vagy a dengue lázat megelőző intézkedések, hanem – emberi jogi, társadalomtudományi, jogi, esetleg informatikai tanulmányokat is folytatnak. A megszerzett tudást később a promotorok adják át közösségük tagjainak, és kapocsként is szolgálnak a TRP szervezetei és a célcsoportok között.
Ily modón a TRP nemcsak konkrétan a különböző betegségek ellen vagy az élhetőbb környezetért küzd, tevékenysége nem titkolt melléktermékeként felelős participatív, jogaikkal aktívan élni képes állampolgárokat képez. A TRP egy fajta bottom-up modellen keresztül járul hozzá a paraguayi politikai és demokratikus kultúra fejlesztéséhez.
Meglepő tapasztalni, hogy a talán iskolát sem végzett őslakos asszony vagy egy 15 éves fiatal milyen kiforrott képpel rendelkezik társadalmuk reális igényeiről, azok elérésének akadályairól és a lehetséges megoldásokról. Valószínűleg az asuncioni képviselőuraknak, de a magyar politikai elitnek is lenne mit tanulnia egy-egy, a legközelebbi aszfaltozott úttól akár 20-50 kilométerre élő indián asszony vagy fiatal szociál- vagy oktatáspolitikai, estleg emberi jogi felvetéseiből.
A TRP működésének kezdetétől fogva a Svájci Vöröskereszt teljes és hathatós támogatását élvezi. A Tesâi Reka Paraguay négy fő vonalon tevékenykedik, melyek központjai három közigazgatási kerületben helyezkednek el. San Pedróban és Concepiónban találjuk a fertőző betegségekkel foglalkozó ágat, a terhes anyákat segítő és csecsemő-egészségügyi programjuknak Itaupa és Caaguazú ad otthont, míg a tradicionális gyógyászattal foglalkozó programok központja Canindeyúban található. A negyedik, a szervezett fejlesztési programjuk, a korábban felsorolt hármat hivatott támogatni.
A Tesâi Reka Paraguay fennállása óta a nonprofit szervezetek jogállását és működési szabályait rögzítő 2005. május 24-ei kormányrendelet előírásainak megfelelően működik.
(A fenti szervezetben dolgozik Hardy Márton kollégánk a Latimoport támogatásával önkéntesként az elkövetkezendő hónapokban.)