,,Az egyetlen ország mi vagyunk Latin Amerikában, amely nem rendelkezik természeti kincsei felett – mondta az elnökasszony a lépést indokolva. Az elnöki palotában, a Casa Rosadában elmondott beszédében azt is közölte, hogy az államosítással kapcsolatos 19 cikkelyt, amely 50 oldalon összegzi a lépés részleteit, már elküldte a Kongresszusba.
Az elnökasszony kitért arra, hogy a YPF nyereségéből nem forgatott vissza a termelésbe, és elhanyagolta a fejlesztéseket, amely oda vezetett, hogy Argentína kénytelen energiahordozókat importálni. Mint Fernández kiemelte: a lépéssel kapcsolatos semmiféle fenyegetésre nem fog válaszolni. Ezzel arra utalt, hogy Spanyolország válaszlépéseket helyezett kilátásba, ha ez az államosítás megtörténik.
kattintson ide
A helyi vállalkozóknak kötelességük az ország érdekeinek a védelme, mint ahogyan az a nagy országokban is történik – mondotta. A bejelentéssel véget vetett a cég jövőjét illető hetek óta tartó spekulációs sorozatnak és jelentős változást vezet be az ország energetika-politikáját illetően. – Ezzel országunk csatlakozik azokhoz a folyamatokhoz, amelyek a térségben zajlanak, és amelyek stratégiai jelentőségűvé nyilvánítják az energiahordozókkal való kereskedést – tette hozzá. Mint mondta, az állami alkalmazottakat szakmai alapon választják ki, és a lényeg az, hogy az új YPF nyereséges, hatékony és politikamentes legyen.
Spanyolország kormánya már napokkal ezelőtt közölte, hogy ,,megfelelő válaszlépéssel” készülnek arra az esetre, ha ez a bejelentés megtörténik. A spanyol Repsol 57,4 százalékban tulajdonosa az argentin YPF-nek.(BBC)