A Titanic egyetlen mexikói utasa egy baszk származású ügyvéd volt Hermosillóból, a 40 éves Manuel Uruchurtu. A jómódú, hétgyermekes Uruchurtu franciaországi látogatásából eredetileg egy másik hajón utazott volna haza, de (azóta is ismeretlen okból kifolyólag) jegyet cserélt barátja vejével, Guillermo Obregónnal, akinek a Titanic első osztályára szólt a foglalása. Cherbourg kikötőjében így Uruchurtu szállt fel a Titanicra. A mexikóit lenyűgözte a hatalmas hajó: a Titanicot ábrázoló képeslapot küldött haza szüleinek Hermosillóba azzal az ígérettel, hogy hazaérkezése után részletesen beszámol majd a hajón szerzett élményeiről.
Erre azonban már nem nyílt lehetősége. Az 1912. április 14-éről 15-ére virradó éjszakán, ahogy az már ismeretes, a Titanic jéghegynek ütközött az óceánon és süllyedni kezdett. A mentőcsónakokban nem volt az összes utasnak elegendő férőhely, a beszállást pedig az alapján engedélyezték, hogy kinek milyen osztályra szólt a jegye. Első osztályú jegye birtokában Manuel Uruchurtu már az indulásra kész mentőcsónakban ült, amikor megjelent egy utas a másodosztályról, egy Elizabeth Ramell nevű angol hölgy, és azért könyörgött, hogy hadd szállhasson be ő is. Mivel a mentőcsónak már megtelt, a legénység ezt megtagadta. Ramell ekkor, magából kikelve, arról kezdett beszélni, hogy férje és gyerekei várják New Yorkban.
Manuel Uruchurtu ekkor felállt, az angol hölgyhöz lépett, és felajánlotta neki a saját helyét a mentőcsónakban. Mindössze annyit kért tőle, hogy látogasson el Hermosillóba, Uruchurtu gyerekeihez, és számoljon be nekik arról, hogy apjukat igazi gentleman módjára érte a vég. A mentőcsónak ezután útnak indult, Uruchurtu a Titanic fedélzetén maradt, és néhány órával később életét vesztette a hullámok között.
A sors iróniája, hogy később kiderült: Elizabeth Ramell hazudott. Hajadon volt, sem férje, sem gyerekei nem várták New Yorkban. Az angol hölgy mindazonáltal beváltotta ígéretét, elutazott Mexikóba, és találkozott Uruchurtu családjával.
A történetről Uruchurtu egyik leszármazottja, Alejandro Gárate Uruchurtu könyvet írt „El caballero del Titanic” (A Titanic lovagja) címmel, amely a centenárium tiszteletére idén áprilisban jelent meg Mexikóban.