Rendőrök, mesterlövészek, búvárok – Cartagena készül a csúcsra

Tengeralattjárók az öbölben, mesterlövészek a háztetőkön és helikopterek a levegőben – a kolumbiai Cartagena készül az Össz-Amerikai Csúcsra. Szombaton az amerikai államok vezetői – közöttük Barack Obama –  megérkeznek a városba, hogy reménytkeltő programjukat megvitassák, és azok gyakorlati megvalósítását  útjára indítsák.

Kolumbia a kontinens biztonsági szervezeteinek is randevút ad ebből az alkalomból: 32 rendőrségi szervezet és 27 ország biztonsági erői és elhárítása érkezett a helyszínre. Több, mint 17 ezer rendőr, katona és a légierő tagjai fegyverrel is felszerelve őrzik a magas rangú politikusok biztonságát. Hat repülőgép és 4 helikopter van máris éjjel és nappal, szünet nélkül, a város fölött a levegőben. Eközben a Cartagena előtt elterülő öböl biztonsági erőit négy tengeralattjáró és számtalan békaember erősíti.
A városban hadi rendbe állítottak hat pokolgépkereső robotot és mintegy 400 mesterlövész foglalja el állásait az épületek tetején. A történelmi városközpont teljesen le lesz zárva, még a pelikánok is gyanúsak – mondják. Ugyanakkor a városba érkezett számtalan titkosszolgálat számtalan munkatársát bárki felismerheti: amint helyet foglalnak egy bárban, máris egy Tom Collins nevű likőrkeveréket kérnek. Az egyetlen élőlények, akik képesek ezt a rémes keveréket meginni – mondják a helybéliek.
Kolumbia ugyanakkor büszke arra, hogy a biztonság egy kivételesen magas fokát is elérte. Ennek ékes bizonyítéka, hogy Barack Obama – az eddigi tervek szerint – álomra meri hajtani a fejét az országban, vagyis egy vagy két éjszakát ott tölt a városban – mondják a helybéliek.
Cartagenának nak 11 ezer vendéget kell elhelyeznie, ehhez mindössze hatezer szállodai férőhellyel rendelkezik. Ezért a résztvevők egy része a szomszédos Barranquillában lakik majd. A repülőtéren sem unatkoznak majd: 15 elnöki különgép landol, több tucat magángép kért leszállási engedélyt – a Cégvezetők Csúcsára érkezik ilyen gépeken a többség. Így a Rafael Núñez de Cartagena nemzetközi repülőtér mellett a szomszédos légikikötőknek is jut a forgalomból. A szervezésben és a lebonyolításban az alkalmazottak háromezres hadserege segédkezik – csak ez utóbbi 25 millió US/dollárba kerül.
Ezzel együtt várhatóan tiltakoznak majd a hagyományos mozgó árusok, akiket a csúcs idejére kitiltottak a történelmi városközpontból és a nem részesül az infrastruktúra javulásából a cartagenai lakosságnak az a 75 százaléka sem, akik a külső részeken, szegény körülmények között élnek. Pedig a város 1,6 millió dollárt költött a parkok felújítására, a szemét összegyűjtésére. Felújították az internet, telefon és televíziós kábeleket, 39 kilométer új kábelt fektettek le – mindez persze az események után is itt marad. (BBC)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez