Az Orishák a Yoruba mitológiában Edo herceg dinasztiájának leszármazottai, kiváló harcosok és civilizációjuk újító királyai voltak, kik földi létük után isteni formát öltöttek. A Kubában mind a mai napig népszerű yoruba candomble szertartások dobjai és az észak-amerikai hiphop inspirálták, az együttes alapító tagjait, Hiram Riverí Medinát (Ruzzo), Roldán González Riverót és Yotuel Romerot.
Az alapítók már egészen fiatal korukban elkötelezték magukat a kubai zenével: Roldán Gonzáles 8 évesen kezdett zenét tanulni és tanítani, igazi szakterülete a hagyományos kubai son. Yotuel a kubai hiphop születésénél bábáskodott, legjobb barátjával Ruzzoval alakították az Amenazát, valószínűleg az első rap bandát a szigeten.
Hosszú volt az út a népszerűséghez, Ruzzo egy darabig modellkedéssel kereste kenyerét, és közben lázasan dolgozott saját versein és melódiáin. Az akkor még Amenaza tagjai igen keserves éveknek néztek elébe. A lemezjátszókra, keverőpultokra és egyéb berendezésekre a turistáknak árult cigarettákból teremtették elő a pénzt. ,Otthon gyakoroltak, az édesanyák és családtagok talán nem legnagyobb örömére, ám lelkesedésük láttán ők is támogatták erőfeszítéseiket.
A kezdeti sikereket Kubában – mint például az alamari földalatti hiphop fesztivál első díját – nem követték szerződések és lemezkiadás sem: az Amenaza felbomlással fenyegetett.,
Párizsban kibővült és Orishas néven újra összeállt a banda. A francia főváros metrójában aludtak, ételt áruházakból loptak, vagy ismerősöknél ettek. Ám a megpróbáltatásokkal teli évek után az idő őket igazolta és a cayo huesoi srácok, 1999-ben az EMI gondozásában kiadták első lemezüket az A lo cubano-t. ,
A különleges ritmus nagy port kavart az európai hiphop életben. Az autentikus kubai hangzást intelligens, kiforrott szövegek kísérik. Nem holmi piperkőc hiphop sztárocskáról beszélünk. Az Orishas verseit jelen esetben tényleg az élet írta míg hangzásvilága a kubai zene legjavából táplálkozik.,Második Emigrante címü albumuk az elsőhöz hasonlóan magas zenei és tartalmi minőséget hordoz.
1999 után nevük olyan nívós lapokban forgott mint a Rolling Stones vagy a Time, és két Grammy díjat is bezsebelhettek.
Az együttes jó ízlését és mértéktartását dicséri, hogy tízéves fennállásuk után méltósággal távoztak a színpadról. Talán már a 2008-as El Kilo albumuk is vesztett egy kicsit a kezdetek lendületéből, bár kétségtelenül népszerű lemezről beszélünk, az ugyanabban az évben kiadott Cosita Buena albumot követően, 2009-ben a tagok egy búcsú turné után szóló karrierbe kezdtek, az Orishas pedig feloszlott.
{music}media/audio5{/music}