Újra terítékre került a kokalevél kérdése

Kokalevéllel a kezében szólította fel ismételten az ENSZ Kábítószer Bizottságát Evo Morales bolíviai elnök: ismerjék el a kokalevél rágás rituális hagyományát az Andokban élő indiánok alapvető jogának és vegyék le a növényt kábítószeres anyagok listájáról.

 

A koka növény levelét 1961-ben a Kábítószerekről kötött nemzetközi egyezményben a heroinnal egy kategóriába sorolták és kábítószernek minősítették, használata büntetést von maga után.
– Arra kérem a nemzetközi közösséget, hogy korrigálja a bolíviai emberek ellen elkövetett történelmi tévedést – mondta a Kábítószer Bizottság 55. ülésén hétfőn Bécsben. Bolívia kilépett a szervezetből, mivel nem sikerült éveken át elérnie, hogy a kokalevél rágásáról megváltozzon a szervezet véleménye. Morales, a kokatermesztők szakszervezetének az egykori vezetője elmondta, hogy országa 20 millió dollárt különített el a kábítószerkereskedelem elleni harcra, de a kokalevélnek és az indián földműveseknek semmi köze a kábítószerekhez. Mint mondta, a kokatermesztő paraszt nem kábítószer-csempész.
A kokalevelet az Andok népei évszázadok óta stimulálószerként és gyógyszerként használják. Szakemberek szerint a kokalevél kis százalékban tartalmazza csak a kábítószer alapanyagát, számos egészségre kedvező hatása van és társadalmilag széles körben használatos.

 

Bolívia jelenleg a világ harmadik legnagyobb kokatermesztője Kolumbia és Peru után, és sokat áldoz a koka sokoldalú felhasználására, mivel a parasztok széles rétegeinek e növény termesztése ad megélhetést Bolíviában.

A Coca Cola is tartalmazott eredetileg kokalevélből nyert kivonatot, de később kivonták belőle ezt az összetevőt. A neve is a kokalevél nevéből ered. A kokalevél legalizálásának legnagyobb ellenzője az Egyesült Államok. (CNN/MTI)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez