Ötmillió dollárt követelnek a chilei bányászok mentéséért a bányavállalattól

Ötmillió dollárt kell fizetnie annak a bányának, amelynek aknájában 2010 októberében 70 napon keresztül bennrekedt 32 chilei és egy bolíviai bányász. A pénz a felszínrehozási akció költségének a része.

A chilei Államtanács erről állapodott meg a San José bánya tulajdonosával, a San Esteban vállalattal. A világon egyedülálló mentési akció teljes költsége 22 millió dollár volt. A bányavállalat tudomásul vette a döntést, de közölte, hogy a csőd szélén áll.

 

 A bányabaleset a fővárostól, Santiagótól 834 kilométerrel északra, Copiapó város közelében történt. 2010. augusztus 31-én kezdődött meg a történelem eddigi legnagyobb szabású mentőakciója.

Hetekkel később, október 9-én az egyik fúrószerkezet elérte a bányászok menedékhelyét és ezzel megkezdődött felszínrehozataluk. A fúrási munkálatok első szakaszát egy különleges ausztrál fúróberendezéssel végezték. Az a fúrófej az első 15 méterrel birkózott csak meg, majd egy hasonló német szerkezet vette át a stafétát. Bányabiztonsági szakértők példátlan kihívásnak nevezték a küldetést, ilyen méretű mentési akcióra korábban nem került sor. A bányászokra is nagy feladat hárult: mintegy 3000 tonna lezúduló kőtömeget kellett eltávolítaniuk, a feljutáshoz elengedhetetlen volt ennek eltávolítása. Vagyis döntőnek bizonyult a vájárok mentális állapota is.

Ekkorra már az egész világ a vájárokért szorított, , amelyet millióan követték az eseményt élő adásban a tv és az internet előtt. Chilébe repült az 1972-es andoki repülőgép-balesetet túlélő 16 uruguayi rögbi játékos közül négy, hogy lelket öntsön a 33 bányászba és hozzátartozóikba. A sportolók gépe chilei területen zuhant le évtizedekkel ezelőtt, a túlélők kénytelenek voltak meghalt társaik húsát enni. Az ő megpróbáltatásaik 72 napig tartottak.
Az utolsó bányász felszínre érkezése után nem ért véget a történet. Chilében a mentés után néhány nappal kiderült, a 33 bányász már a tárnaomlás bekövetkezte előtt három órával tudott arról, hogy fokozottan kockázatos a mélyben tartózkodni, a munkálatok irányítója azonban nem engedte őket a felszínre jönni. Perek és tüntetések kezdődtek a kártalanítással kapcsolatban és persze Hollywood szintén megjelent a színtéren: Brad Pitt cége is ringbe szállt a megfilmesítésért, de a mű végül a Fekete hattyú és a Viharsziget című kasszasikerek producere, Mike Medavoy alkotása lesz.
A chilei állam a mentőakció 22 millió dolláros költségének megtérítéséért indított pert a bányatársaság ellen, ez a per ért véget most. (CNN/latimoport)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez