Cristina Fernández elnökasszony a törvényhozásban azzal vádolta meg az olajipari céget, hogy nem fektet be megfelelő összeget a termelés korszerűsítésébe, és ezért az országnak 2011-ben 9, 396 milliárd dollár értékben kellett energiahordozókat importálnia. Ez pedig 110 százalékkal meghaladja az előző évi behozatalt.
– Nem térhetünk vissza azokhoz az időkhöz, amikor az anyagország fogta az aranyat és az ezüstöt, és nekünk nem hagyott itt semmit – mondta, s ebből a felszólalásából sokan az állomosítást vélték kihallani. Az argetin kormány eddig mindig támogatta a spanyol-argentin Repsolt, de amióta az ország történelmében először 2010-ben elkezdtek olajat importálni, megorroltak a spanyol cégre.
A Repsol spanyol cég 2000-ben még sokkal nagyobb kőolaj-és gázkészletről számolt be, mint 2010-ben. Ez a Buenos Aires-i vezetés szerint a korszerűsítés hiányát mutatja, és ez azért van, mert a cég a bevételeinek 90 százalékát kivonja a termelésből, kiviszi az országból. A Repsol szerint ez ugyan igaz, de mégis tavaly kétszer annyit fordítottak fejlesztésre, mint azt tervezték. A cégnek pedig más bevételei is vannak, és abból korszerűsítik a gáz- és kőolajipart.
Megfigyelők szerint valóban van némi kívánni való a fejlesztések terén, de az államosítás ezt a kérdést nem oldaná meg, hiszen a korszerűsítéshez szükséges 6 milliárd dollár nem áll a kormány rendelkezésére. Az újonnan feltárt neuquéni olajlelőhelyekkel is az a probléma, hogy nehezen hozható felszínre a nyersanyag, és az ehhez szükséges berendezésekkel nem rendelkezik az ország. Szakértők szerint az is gondot okoz a hosszútávú tervek hiánya mellett, hogy tíz éve gyakorlatilag befagyasztották a gáz és a kőolajszármazékok árait. Az államosítási tervek tehát nem tennének jót az argentin energiagazdálkodásnak – állítják.(BBC)