Válságjeleket mutatott a Szociális Világfórum idei találkozója (video)

Karnevállal kezdődött és a ,,zöld kapitalizmus,, leleplezésével fejeződött be a brazíliai Porto Allegrében a Szociális Világfórum. Idén Dilma Rousseff brazil elnök is felszólalt a fórumon.

A fórum felhívást tett közzé a többi globalizációt bíráló szervezet – Indignados,  Occupy Wall Street  – számára, idén júniusban tartsanak tiltakozó megmozdulást Rio de Janeiróban az ENSZ Vállalható Fejlődés Río+20 elnevezésű konferenciájának idején.
Boaventura de Sousa Santos portugál szociológus, a Szociális Fórum meglalpítója Porto Allegrében rámutatott: a nemzetközi nagyvállalatok felismerték a ,,zöld gazdaság ,, jelentőségét és a várható hatalmas profit reményében ezen a címen folytatják a természet megsemmisítését, és a helyi kis közösségek bomlasztását. Sousa Santos kiemelte, hogy a zöld kapitalizmus semmivel sem ártalmatlanabb a korábbiaknál: különböző eljárások erőszakos elterjesztésével, kötelező technológiák bevezetésével szorítják ki a gyengébbeket a gazdasági javak közeléből.

A Szociális Világfórum üléseit évente rendezik meg és a mozgalom célja egy igazságosabb globalizáció megteremtése. Első találkozóját éppen Porto Allegrében tartotta 2002. január 31 és február 5. között. Akkor az ülésen 12 ezren vettek részt a világ 123 országának képviseletében. Az első találkozó legismertebb felszólalója az amerikai nyelvész és társadalmi gondolkozó, Noam Chomsky volt. A fórum a legtöbb ülését Latin-Amerikában tartotta, de ülésezett Nairobiban és Dakarban is. A nemzetközi sajtó általában nem veri nagy dobra a találkozók eseményeit.

 

 Idén a Szociális Világfórum komoly válságjeleket mutatott: amíg évekkel ezelőtt állam- és kormányfők adták egymásnak a kilincset a rendezvényeken, idén egyedül Dilma Rousseff jött el, nyilván a házigazda ország vezetőjének minőségében. Nem jött el a kontinens baloldalinak tartott élcsapata: sem a bolíviai Evo Morales, sem a brazil Lula, sem Hugó Chávez nem tartotta fontosnak a látogatást. Elemzők szerint a Szociális Fórum nem mutatott utat sehová, és hasonlóan a Davosi találkozóhoz, amelynek ellenpólusa volt kezdetben, a kiúttalanság, fantáziátlanság és öregedés jeleit mutatta. Legnagyobb hibájának azt tartják, hogy nem találta meg a kapcsolatot a világ elégedetlenjeihez sem az arab világban, sem pedig Spanyolországban.

{youtube}qfWa_xiDXNU{/youtube}

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez