A Havannától 40 kilométerre lévő kikötőt a brazil Odebrecht cég korszerűsíti és a munkálatok 2013-ban fejeződnek be. A kikötő egyfajta ,,különleges kereskedelmi övezet lesz,, amely a kubai kivitel és behozatal jelentős hányadát bonyolítja majd.
Diplomáciai forrásk szerint a kikötő kiépítése, azon túl, hogy segíti a kubai kereskedelmi forgalmat, Brazília számára nyújt majd kiváló lehetőséget közép-amerikai gazdasági kapcsolatainak kiépítésére. Ha az Egyesült Államok felszámolja a Kuba köré vont gazdasági blokádot, a Mariel-i kikötő jelentősége megnő és az ott letelepedett cégeknek karnyújtásnyira lesz a világ legnagyobb piaca. Mariel 160 kilométerre van Floridától. A brazil Fanavid üveggyártó cég készül egy vegyes vállalatot nyitni a kubaiakkal a kikötő körzetében. A gyártott termékek 80 százalékát kivitelre szánják.
A külföldi cégek kubai letelepedése jelentősen fellendült azóta, hogy a reformok életbe léptek a szigetországban. Az elmúlt hónapokban a havannai kormány csökkentette a támogatásokat, leértékelte a CUC- a konvertibilis pesót és bejelentette, hogy 500 ezer dolgozótól válik meg az állami szektor a reformok során. Eközben engedélyezték a magánszemélyek gazdasági tevékenységét és eddig közel 400 ezer mini vállalatot hoztak létre Kubában.
Brazília lehetőséget lát a kubai nyitásban. Hamarosan egy építőanyagokat áruló üzletlánc nyílik meg Kubában a TendTudo brazil vállalat közreműködésével. Ma Brazília a negyedik legfontosabb kereskedelmi partnere Kubának Venezuela, Kína és Spanyolország után. A 2011-es kereskedelmi forgalom értéke elérte a 642 millió amerikai dolláros értéket, amely 31 százalékkal haladja meg az előző évi mértéket.
Dilma Rousseff szerda reggel utazik vissza Brazíliába.(BBC)