A létesítményt, ahol hadifogolynak, de közbűntényes elkövetőnek sem nevezhető terrorgyanús személyeket tartanak fogva, vallatnak ki és ítélnek el hadbírósági eljárás keretében, tíz évvel ezelőtt hozta létre elnöki rendelettel George W. Bush.
A Delta Camp az afganisztáni tálib rezsim ellen indított amerikai hadműveletek után nem sokkal, 2002. január 11-én fogadta az első húsz őrizetest. Emberjogi csoportok mindig is aggályosnak tartották a Guantánamón folyó gyakorlatot, mindenekelőtt azért, mert a CIA vallatói nem egy alkalommal erőszakos eszközökkel vettek ki terroristákból információkat.
Az évfordulón rendezett tiltakozást a Wittness Against Torture szervezte a Fehér Házzal szembeni Lafayette Parkba, ahonnan a tiltakozók a Legfelsőbb Bíróság épülete elé vonultak; a tüntetés itt ért véget. Ramzi Kassem, a New York-i City University jogászprofesszora, a guantánamói rabok képviselője azt állította, a fogva tartottak háromnapos éhségsztrájkkal és azzal emlékeztek meg az évfordulóról, hogy nem voltak hajlandók önként visszatérni cellájukba.
Összesen 779 fogoly járta meg eddig a tábort, ebből 171-en bentlakók ma is, noha Barack Obama választási kampányában arra tett ígéretet, hogy 2010 januárjáig bezáratja az intézményt. Guantánamóról, ahol elsősorban az al-Kaidával és a Talibánnal kapcsolatba hozható gyanúsítottakat őriznek, az utolsó egy évben senkit nem helyeztek szabadlábra. (USA/nepszava)