A hónapok óta tartó egyeztetés és tárgyalási maratonok után tettek pontot a bolíviai koka-ügy végére: a megállapodás a műszaki segítségen túl kiterjed a kockaültetvények satelitről való rendszeres monitorozására is.
Bolívia 3 évvel ezelőtt kiutasította az országból az Amerikai Drogellenes Ügynökséget (DEA), mivel az volt a benyomása, hogy ezen a címen igazából kémtevékenységet folytatnak az országban.
Bolíviának nemcsak az Egyesült Államokkal, hanem az ENSZ is meggyűlt a baja koka-ügyben.
Bolívia ugyanis szeretné, ha a világszervezet kivenné az 1961-es ENSZ Egységes Kábítószer Egyezményből azt a részt, amely megtiltja a kokalevél rágását. Eddig csak Spanyolország már jelezte, hogy támogatja a bolíviai törekvéseket.
Az Egyesült Államok viszont ragaszkodik a tiltáshoz és a kokalevél termesztését felelőssé teszi a kábítószerek világméretű elterjedéséért. Bolívia a harmadik legnagyobb termesztő a világon.
”Hogyan lehetséges, hogy a kokalevél, amely az identitásunk szimbóluma, ami ősi, büntetik”? – teszik fel a kérdést az országban. A kokalevelet évezredek óta használják az Andokban, szent orvosi szerként tisztelik. Ugyanakkor a nemzetközi közösség hajthatatlan, hiszen egyéb gondjai is vannak az önálló politikai vonallal kísérletező Bolíviával. (BBC)