Annak ellenére, hogy az adatok a Munkaügyi Világszövetség szerint kedvezőek, számos feladat vár még megoldásra a latin-amerikai országokban. Így például az, hogy a munkavállalóknak közel a fele illegálisan dolgozik, ami rossz munkakörülményeket, a szociális rendszer hiányát és a munkavégzést illető teljes jogfosztottságot jelenti.
Tavaly a leggyorsabban növekvő gazdaságok a chilei, az ecuadori és a panamai volt, de jól teljesített az argentin, a brazil és a kolumbiai gazdaság is. Ez azt is jelenti, hogy a térség kormányai kihasználták azt az időszakot, amikor jó ára volt a nyersanyagoknak és a befolyó pénzt a szolgáltatások, és az ipar fejlesztésére fordították.
Vannak országok, ahol a munkanélküliség tavaly óta lényegében állandó, ilyen Mexikó, Paraguay, Venezuela és Peru. Máshol viszont nőtt a munkanélüliség, így Costa Ricában és a Dominikai Köztársaságban. A közép-amerikai és karibi térségben hiányoztak azok a bevételek, amelyek a nyersanyagokból származnak, lévén nyersanyagszegény országokról beszélünk. Várhatóan a munkanélküliek száma tovább csökken idén, mivel a gazdasági növekedés – amelyet 6.8 százalékra tesznek a szakemberek – újabb munkalehetőségeket teremt majd.
A városi fiatalok körében tapasztalt munkanélküliség azonban jóval nagyobb: a 15-24 éves korosztály 14,9 százalékának nincs munkahelye és jövedelme. Ez a szám a városi felnőtteknél 5 százalék.
Az elemzett 16 országban ugyanakkor 93 millió munkavállaló feketén dolgozik, közülük 60 millióan olyan cégeknél, amelyek hivatalosan nincsenek regisztrálva. További 23 millió létező cégeknál van feketén alkalmazva, 10 millió pedig a háztatásban dolgozik, vagyis minten 10 dolgozóból négynek nincs egészségbiztosítása és 43 százalékuk nem fizet nyugdíjbiztosítást. Ők fizetnek az orvosi ellátásért vagy pedig hosszú sorokat kell várniuk a közkórházakban, amelyeknek alig van elegendő pénzük a fenntartásukra. Ezek az emberek idős korukban is dolgoznak majd vagy pedig családjuk tartja el őket. (elpaís)