Rövid csilikalauz – utazás a paprikák világában

A szinte megszámlálhatatlan változatban termelt csilipaprika a latin-amerikai konyha fontos alapanyaga. Bár Magyarországon e paprikák nagy része nem ismert, és beszerzésük a legkevésbé sem egyszerű, néhány fűszeres kínálatában találhatunk habanero, jalapeño, esetleg tabasco változatokat.
A csilit ereje szerint a Scoville-skála alapján osztályozzák, mely a növény kapszaicintartalmát méri. A skála alján finoman pikáns típusokat találunk, mint például a jalapeño, a legelőkelőbb helyen pedig a rendőrségi paprikaspré erejével vetélkedő típusok trónolnak, mint a Dorset Naga.

A vállalkozó kedvű szakácsnak nem könnyű kiigazodnia az egzotikus nevű fajták sokaságán és azok felhasználásán, ehhez nyújt némi segítséget az alábbi csilikalauz, melyben a latin-amerikai konyhában használt főbb fajtákat tekintjük át a teljesség igénye nélkül. Mivel beszerzésük nehézkes, termesztésük viszont egyszerű, érdemes interneten rendelni magokat, és virágládában vagy kertben termeszteni a tüzes kis barátainkat.

Jalapeño
Mérsékelten csípős fajta, 2500_3000 körüli Scoville-skála szerinti besorolással. Általában 7-10 cm hosszú, 2-3 cm széles paprika, melyet hagyományosan a mexikói Veracruzban és Chihuahuában termesztenek. Felhasználható éretten vagy érés előtt. A friss, zöld darabokat nyersen árulják, a szinte túlérett mélyvörös jalapeñóból pedig chile chipolte készül. A chipolte szárított és füstölt jalapeño, külföldön általában konzervként értékesítik.

 

habaneroHabanero
Az egyik legismertebb és népszerűbb csilipaprika, hívják ajínak is. Meglehetősen erős, 100 000 –
350 000-es Scoville-értékkel, karakteres, más csilivel össze nem téveszthető ízvilággal, melyben virágos és citromos hatások dominálnak. Dél-Amerikából származik, első háziasított példányát egy i. e. 6500-ra datált perui sírban találták meg. Fokozatosan hódította meg Közép-Amerikát, napjainkban a mexikói Yucatán-félsziget a legnagyobb habanerotermelő. Magról évelő növényként Magyarországon is termeszthető, fontos, hogy ne öntözzük túl, mert a termése savanyú lesz.

 

 

chili_tabascoTabasco
A tabasco csili 5000_30 000 Scoville-értékével a lágyabb ízű fűszerpaprikák közé sorolható. Dús, bokros növény, mely számtalan sárgás-pirosas, 3-4 cm hosszú termést hoz. A tabasco a mexikói Tabasco államról kapta a nevét, ahol igen nagy területen termesztik, nem meglepő módon a Tabasco szósz fő alapanyaga. Magyarországon a cserepes bokorként árult csilipaprikák is gyakran ehhez a fajtához tartoznak

 

gaujillo

 

Guajillo
A 10-15 cm hosszú guajillo a mirasol chili szárításával készül. A guajillo kellemesen pikáns, a Scoville- skálán 2500_3000-es besorolást kapott. A miralsol a párás meleg helyet szereti, a gyengébb minőségű mirasoltermésből készül a guajillo, amely számtalan mártás és pác alapanyaga. Magyarországon nehezen fellelhető fajta.

 

 

 

 

rocotoRocoto
A főként Bolíviában és Peruban termesztett rocoto egy igen pikáns paprikafaj, tekintélyes 100 000_
200 000-es Scoville-értékkel. A kerekded termés piros, sárga és narancsszínekben pompázik, egészben, porítva, szárítva, esetleg krémnek feldolgozva értékesítik. Bolíviában és Peruban nemzeti étel, gyakran fogyasztják salátákban, esetleg paradicsommal, de lehet tölteni hússal is. Magyarországon sajnos nehezen megtalálható.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez