Juan Manuel Santos elnökhöz interneten intézett felhívásában Timosenko még azokat a témákat is megjelölte, amelyek – szerinte – az újra induló párbeszéd alapját képezhetik. Így a privatizációk menetéről, a gazdasági szabályozók felszámolásáról, a piacgazdaságról és az ország katonai doktrínájáról szeretnék felvenni újra a tárgyalásokat, vagyis alapjaiban áttekintenék az ország jelenlegi működési alapelveit.
Mindezek megegyeznek azokkal a törekvésekkel, amelyeket a novemberben egy katonai akció során megölt FARC-vezető, Guillermo León Sáenz, alias ‘Alfonso Cano’ is követett. Emlékezetes, hogy decemberben hatalmas tömegtüntetésen követelték a kolumbiaiak az ellenségeskedések beszüntetését, a foglyok szabadon engedését és a normális, biztonságos hétköznapokat.
Az új FARC-vezér, akit Timosenko néven emlegetnek, tíz évvel azután kéri a párbeszéd folytatását, hogy Andrés Pastrana államfő véget vetett annak a békés egymás mellett élésnek ezzel a gerillaszervezettel, ami már 1998 óta működött. Addig az egyeztetések egy 42 ezer négyzetkilométeres demilitarizált övezetben zajlottak.
Pastrana 2002. februárjában felmondta a tárgyalási maratont, mivel – szerinte – a gerillák eltérítettek egy repülőgépet. Utóbbit a gerillák azonnal cáfolták. A kormány vádai között szerepelt, hogy a gerillák arra használják fel a demilitarizált övezetet, hogy elrabolt foglyaikat ott őrizzék, illetve a kábítószer ügyleteiket ott bonyolítsák, fegyvereket tároljanak és robbantásokra készüljenek.
Ezt követően minden kolumbiai kormány a gerillák fegyveres megsemmisítésére helyezte a hangsúlyt, de közölték: ha leteszik a fegyvert, és felhagynak az emberrablásokkal, elengedik a foglyaikat, lehet tárgyalni.
Mint mondják, a gerillák – az emberrablások miatt és egy túsz decemberi kivégzése miatt elvesztették a lakosság minden rokonszenvét és már nincsenek jó tárgyalási helyzetben.
A kolumbiai helyzet megoldása a következő kormány dolga lehet és a gerilláknak csak azoknak a feltételeknek az alapján lehet megkezdeni a rendezést, amit a kormány diktál. Jelenleg ugyanis ilyenek az erőviszonyok. (BBC/latimo)