A bármilyen meglepő is: Haiti az az ország, amely a legszegényebb Latin-Amerikában és a legnagyobb növekedést tudhatja magáénak. A haiti gazdaság növekedése 2012-ben 8 százalékos lesz, még a leggyorsabban növekvő panama is csak 6,5 % képes felmutatni. A latin-amerikai és karibi térség átlaga pedig 3,7 százalék. Ugyanakkor nem közömbös, mi a kiindulási pont:
A növekedési előrejelzéseket arra alapozzák, hogy idén beérnek a segélyek által helyre hozott termelőegységek, vagyis már megkezdik a termelést. Ilyen például egy ipari park a főváros közelében, amely 50 millió amerikai dollárba került. A szállodák is elkszülnek, a turizmust 90 millió USdollár fektetéssel támogatták – remélve a külföld utazási kedvének fellendülését.
A tragikus természeti katasztrófát követően a világ országai 10 000 millió amerikai dollár segélyt ígértek az újjáépítésre, ebből az első 18 hónapban 5 000 milliót át kellett adniuk az ország vezetésének. Ennek ellenére az ENSZ Haiti stabilizálására alakult misszója (Minustah) szerint a megígért támogatásnak csak mintegy 40 százaléka érkezett meg. Martelly elnök maga ismerte el 2011. júliusában Madridban, hogy ,,befektettek 4 000 milliót és zavarba jövök, ha megkérdezik, mi készült el valójában ebből a pénzből,,.
Tények:
– a táborokban élő haiti menekültek száma 66 százalékkal, 515 ezerre csökkent.
– százezer átmeneti szállás épült, ebben lakik jelenleg 420 ezer fő
– a kormány támogat mindenkit, aki önerőből el akarja hagyni a menekülttáborokat
– mintegy 200 haiti vesz részt abban a munkában, amely feltérképezi a lakások elosztását a földrengéssujtotta övezetekben, ami alapvető jelentőségű a jövő építkezései számára
Ezzel együtt Haiti a világ egyik legszegényebb országa és az egyes ember – mondjuk egy sátortáborban – keveset érzékel a 8 százalékos növekedésből. Ennek nagy része az ipari parkban képződik, és ott is lesz felhasználva. A munkába járáshoz pedig lakóhely kell, ami lassan és nehezen épül.
{youtube}7tcJGNgZu4g{/youtube}