Brazília állítja: megállították az Amazonas erdőinek pusztítását

Az Amazonas vidékéről sokaknak a világ legbrutálisabb fapusztítása jut eszébe: 1996 é 2005 között évente 19 500 négyzetkilométernyi őserdőt irtottak ki. A legnagyobb pusztítást 2004-ben végezték, amikor 27 ezer négyzetkilométeren tarolták le az őserdőt.

 

Abban az évben Brazília háborút hirdetett a fapusztítók ellen és 2020-ra azt ígérte, hogy 80 százalékkal csökkenti a növényzet kiirtását. Hét évvel később a hivatalos adatok azt mutatják, hogy ezt a célt majdnem elérték: 2011-ben a legalacsonyabb mértékű fakitermelést regisztráltak azóta, hogy elkezdték figyelni ezt a tevékenységet.
Az Amazonas legdélibb vidékén létrejött egy szervezet, a Környezetvédelmi Ügynökség, amely célul tűzte ki az illegális fairtás megfékezését. Munkatársai – férfiak és nők – nem irodai ruhában és tollal és papírral, hanem katonai egyenruhában és lőfegyverrel a vállukon láttak munkához. A tűzvonalban éltek és vívták a háborújukat a fairtókkal szemben. Nem csak vaktában járták az erdőt, hanem a műszaki lehetőségeket kihasználva satelitek segítségével lokalizálták a bűnözőket és helikopterekkel indultak a fakitermelők ellen.
Az ügynökség összefogott a helyi őshonos lakossággal is, akik szintén jelezték, ha illegális fatolvajok tevékenykedtek lakókörzetükben. Az eredmények – a hivatalos brazil adatok szerint – önmagukért beszélnek és megállt a világ ökológiai szempontból is fontos erdőterületének pusztulása. Mint az ügynökség reméli, mindez talán még nem késő.
A jelentés ugyanakkor nem tér ki a nagy cégek legális fairtásaira, amelyek ugyancsak elképesztő méreteket öltöttek: ilyenek például azok az irtások, amelyek helyén a hatalmas szójaültetvények létesültek, a Monsanto cég tulajdonai. (BBC/latimo)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez