Húsz percenkét egy tiltott abortusz Uruguayban

Hosszú vita és előkészítés után az uruguayi parlament kedden elfogadja a művi terhességmegszakítás engedélyezését előirányzó törvényjavaslatot. A művi abortuszt 1938 óta börtönnel büntetik a dél-amerikai országban.

 

Uruguayban nem hivatalos becslések szerint tömegesen végeznek  illegális terhességmegszakítást. Ennek vonzata az illegalitásból származó körülmények, és annak egészségügyi kockázata, ezért a törvény megváltoztatása égetően sürgős feladat. A lakosság 57–63 százaléka helyesli az abortusz büntetlenné tételét, hiszen ezzel sok százezer nő életét, és egészségét menthetik meg évente. 

A terhesség művi megszakítását tiltó 1938-as uruguayi törvényt a parlament 2008-ban – egy, a szexuális és a szabad gyermekvállaláshoz való jogokról szóló jogszabály elfogadásával – hatályon kívül akarta helyezni, ezt azonban az akkori elnök, az eredeti végzettsége szerint orvos Tabaré Vázquez megvétózta. A szocialista politikus azzal érvelt, hogy azokban az országokban, ahol legalizálták az abortuszt, tovább nőtt a művi vetélések száma, ez pedig elkerülendő.

Az Uruguayi Episkopális Konferencia (CEU) novemberben tett utolsó állásfoglalásban kiállt a művi terhességmegszakítás tiltása mellett. A parlament, amely nagy valószínűséggel zöld utat ad a törvénynek, lehetővé teszi, hogy azok a képviselők, akik pártjuk állásfoglalása ellenére lelkiismereti okokból mégsem engedélyeznék az abortuszt, elhagyják a termet és helyettük más szavazzon.
A 3,4 millió lakosú országban évente 30 ezer illegális terhességmegszakítást végeznek, ami 20 percenként jelent egy ilyen beavatkozást. (infolatam)

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez