Argentina: mérget permetez a Monsanto

Rendkívül megnőtt a szóját termelő földterület Argentínában és ezzel párhuzamosan nőtt a génmódosított növény termesztésénél használatos növényvédő szerek (többek között a glifosat) használata is. Ezekről pedig köztudott, hogy káros hatással vannak a permetezett területek környezetében élők egészségére.
Argentinában jelenleg mintegy 18 millió hektáron termelnek szóját és jelenleg 300 millió liter glifosatot használnak permetezésükre egy olyan keverékben, amely egyben segíti a hasznos anyagok beszívódását is a növénybe.

 

A szójaföldek környezetében évtizedek óta vizsgálatot folytat a córdobai Universidad Nacional de Río Cuarto és kimutatta, hogy a növényvédő szer alkalmazása káros hatással van a körzetben élő patkányokra és rágcsálókra.
A herbicidek ezekben az állatokban csontvelő károsodást, máj- és veseelégtelenséget okoztak.
Amikor a vizsgálatokat kiterjesztették az emberekre is, rájöttek, hogy ezek az anyagok egy sor egészségügyi problémáért tehetők felelőssé: így az asztma, a krónikus hörghurut, bőrirritációk, idegrendszeri károsodások, rák és a gyermekeknél fejlődési rendellenességek írhatók a növényvédő szerek számlájára.
Hat évvel ezelőtt egy civil szervezet kampányt indított ,,Ne permetezz” címmel, amelynek eredményeként a kormány is alakított egy bizottságot a helyzet kivizsgálására. A bizottság hasonló eredményekre jutott és azt el is küldte az érintett Monsanto multinacionális vállalat vezetésének, de onnan az a válasz jött, hogy az általuk használt herbicid nem mérgező.
A körzetben több kisebb település van és a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy ezek lakói soha semmilyen tájékoztatást nem kaptak arról, hogy mivel permeteznek a közvetlen környezetükben.
Argentínában nincs arra vonatkozó törvény, hogy milyen anyagokat lehet használni a mezőgazdasági termelés során. Azokat a helyi tiltó rendelkezéseket pedig, amelyeket az érintett körzetekben hoznak a lakosság követelése és tiltakozásai nyomán, senki sem tartja be és nem is tudja betartatni. (IPS)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez