A jövedelemkülönbségek 27-szeresére nőttek Chilében

A chilei lakosság legtehetősebb 10%-ának 27-szer több jövedelme van, mint a legszegényebb 10%-nak. Közvetlen utána következik Mexikó, 25-szörös különbséggel. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet OECD legutóbbi adatai szerint jelentősen nőtt az egyenlőtlenség tagállamokban az utóbbi évtizedekben, elsősorban a munkaerőpiac egyre növekvő szegmentálódása miatt.  A szervezet legutóbbi tanulmánya szerint ezért részben a globalizálódó gazdaság a felelős és ennek a kedvezőt hatása az, hogy mindez  „politikailag robbanékony” helyzetet teremt, főleg most, a gazdasági válság idején.

 

„Az egyenlőtlenség az utóbbi fél évszázad legmagasabb szintjén áll”, jelezte Ángel Gurría, az OECD főtitkára a szervezet legújabb, decemberi tanulmányának bemutatásakor. A tanulmány a nyolcvanas évek közepe és a múlt évtized vége közötti adatok elemzésével készült. Az OECD összlakosságának leggazdagabb 10%-a átlagosan kilencszer annyit keresett, mint a legszegényebb 10% az elmúlt évtized végén, ez az arány mindössze hétszeres volt a nyolcvanas évek közepén. 

Az OECD-n kívüli fejlődő országokban még extrémebb a helyzet, a tanulmányban Brazília is szerepel például, ahol 50-szer többet keresnek a leggazdagabbak a legszegényebbeknél, habár ott is csökkent ez a különbség.(chilegazdasaga)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez