A tragédiába torkolló kilakoltatási akciót a műveletben résztvevő Robinson típusú rendőrségi helikopter kamerái ugyan rögzítették, ám a légirendészet szóvivője úgy fogalmazott, hogy “azokat nem lehet számítógépre menteni”- hogy miért, egyelőre nem tisztázott.
A Curuguatyban június 15-én vérontásba torkollott rendőrségi művelet rengeteg kérdést vet fel, és két egymást el nem ismerő vizsgálóbizottság is próbálja kibogozni a szálakat. A történtek felderítésével megbízott állami szerv, a paraguayi államügyész, a Jalil Rachid vezette szakértői csoport, melynek pártatlanságát több nemzetközi- és civilszervezet is kétségbe vonja.
Az ENSZ és az Amnesty International által delegált szakértők szerint, több videó felvétel és helyszíni tanúvallomás látszik alátámasztani azt a verziót miszerint, a Campos de Morombín eljáró rendőrökre fizetett, profi mesterlövészek nyitottak tüzet automata fegyverekből, ellentétben a hivatalos változattal, mely szerint a földfoglaló parasztok léptek fel agresszorként. A nemzetközi szerv arra a megállapításra jutott, hogy a bizonyítékokat még a helyszíben manipulálták a paraguayi hatóságok.
A Rachid bizottság fényét nem emeli a mostani bejelentés sem, mivel a légirendészet az elmúlt hónapok során nyilatkozott már úgy, hogy a helikopter kamerái az ominózus napon nem működtek, illetve olyan verzió is napvilágot látott, hogy ugyan a kamerákkal nem volt gond, de nem kapcsolták be őket. Egy időben szintén volt szó arról, hogy felvételek ugyan készültek, de azokat sajnos elvesztették.
Roque Fleitas a paraguayi rendőrség légi szárnyának vezetője úgy elmondta, hogy a “felvételek a memóriakártyán vannak, csak a technikusok nem tudják lementeni őket”.
A hivatalos paraguayi bizottság sietve bejelentette, hogy bár nem rendelkeznek képi anyaggal a bizonyítási eljáráshoz, 14 vádlottat mindéképpen eljárás alá vonnak.
A lövöldözésről még az ősszel jelentek a földi egységek által készített rendőrségi videók – ezeket az nemzetközi tényfeltáró csoport a Rachid bizottsághoz eljutatta, a paraguayi szerv azonban nem vette fel a bizonyítékok listájára a közel hat perces felvételt, melyen tisztán hallhatóak az első, automata fegyverekből leadott lövések.