Nagy-Britannia nem engedélyezi Assange távozását a nagykövetség épületéből: mint mondja, 18 hóapon kapott arra, hogy kiadja a Wikileaks-alapítót a svéd hatóságoknak. Ezzel együtt a brit hivatalos álláspont szerint London keresi a megoldást a kérdésre.
Ecuador júniusban fogadta be a követségére Assange-t, majd menedéket adott neki: az ausztrál férfi attól tart, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, és ott akár halálbüntetés is várhat rá nemzetbiztonsági titikok megszellőztetéséért.
Jelenleg Svédország kéri Assange-t, mivel Stockhomban négy rendbeli nemi erőszakkal feljelentést tettek ellene: az erőszak megtörténtét Assange tagadja és bár bizonyítékok nincsenek, Stockholm ragaszkodik a felelősségrevonáshoz. Assange hivatalos úton járt a svéd fővárosban, amikor az álllítólagos szexuális támadást elkövette. Igaz, akkor már az Egyesült Államok is megórolt rá, mivel a Wikileaks kellemetlen dokumentumokat hozott nyilvánosságra – többek között – Amerika háborúiról.
Ecuador véleménye szerint meg kell találni a megoldást arra, hogy Assange-t ne adják ki az Egyesült Államoknak, de a két sértett svéd hölgy – amennyiben az állított szexuális erőszak megtörtént – megkapja a megfelelő elégtételt az igazságszolgáltatástól. Ecuadori nem hivatalos források szerint Quitó politikai indítékokat lát az Assange elleni támadásokban. (latercera)