Martín Almada és a terror archívuma

A latin-amerikai elnyomó rezsimek nem sokban különböztek az Európa lakosságát sanyargató fasiszta rendszerektől, többek között abban sem, hogy viselt dolgaikat pedáns pontossággal dokumentálták.


Martín Almada, paraguayi újságíró, történész és emberi jogi aktivista 15 éven át kereste a paraguayi diktátor Aflredo Stroessner titkosrendőrségének adattárát, hogy fényt deríthessen azokra az atrocitásokra amelyeket az önkényuralmi rendszer 35 éves regnálása alatt követtek el.

Almadának jó oka volt a vizsgálódásra, hiszen 1974 és 1977 között maga is a rettenetes hírű Departamento de Investigaciones Técnicas, majd pedig a nem kevésbé kegyetlen Emboscada börtön vendége volt.
Almada és felesége még 1970-ben vonta magára a hatóságok figyelmét, mivel baloldali érzelmű tanárként korszerű tantervek, és a dolgozók munkakörülményeinek javítása mellett foglalt állást. Egy éjszaka Almadát letartóztatta a titkosrendőrség, majd 30 napos vallatás után ” intellektuális terroristának” bélyegezve zárták az Emboscada politikai foglyokat őrző börtnébe.
Almeda letartóztatása után nem sokkal felesége Celestina szívrohamban halt meg. Mint később kiderült a paraguayi titkosrendőrség arra kötelezte a hölgyet, hogy nyolc napon keresztül telefonon kövesse férje kínzását, illetve a hatóságok nap mint nap leszállították Almeda véres ruhadarabjait a házaspár lakására, hogy vélt vagy valós bűnök bevallására vegyék rá férfit vagy feleségét. Egy nap végül amikor Celestinát azzal hívták fel, hogy a “felforgató tanár halott” és lehet menni a holtestért, a fiatal tanárnő szíve nem bírta tovább a megpróbáltatásokat.
Az irattárat az újságíró másfél évtizeden át kereste eredmény nélkül, máskülönben lehetetlen lett volna bizonyítékokkal alátámasztani saját és több ezer megkínzott társa történetét. A kezdet vége akkor jött el amikor Almedát telefonon értesítették egy irathegyről, mely Asunción kültelkén egy romos rendőrkapitányság mögött magasodott.
Az irathalmaz, mint utóbb kiderült, a paraguayi titkosrendőrség több évtizedes működésének, a nácik pontosságát idéző dokumentációjának bizonyult. Almeda saját és felesége kartotékja mellett több ezer kerékbe tört sorsra derített fényt.
Kiderült többek között, hogy a baloldali mozgalmak elnyomására szervezett Kondor-tervet az Egyesült Államokból koordinálták, és hogy Paraguay, Chile, Argentína és Uruguay szerepelt elsőként a műveletben melyet baloldali társadalmi mozgalmak leverésére hoztak létre.
Szintén fény derült arra az együttműködési hálózatra melyet a dél-amerikai diktatúrák építettek ki, hogy kézre kerítsék a Kondorban résztvevő országok baloldali aktivistáit.
Bár az akkori kínzók jó része ma is szabadlábon él, vagy végelgyengülésben halt meg, a paraguayi terror archívum nyomán nem egy argentin, chilei vagy asuncióni illetőségű nyugdíjas népnyúzó került bíróság elé.
Martin Almeda elmondása szerint ugyan a holtakat már nem lehet feltámasztani, de talán a múlt tisztázásával el lehet kerülni, hogy a hóhéroké legyen az utolsó szó.(BBC)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez