Illemtanórák vendégmunkásoknak- orosz módra

„Ne kiabálj! Ne tolakodj!” – inti az Oroszországba érkező vendégmunkásokat egy új illemkönyv. Ha valaki nem fogadja meg a tanácsokat, azt ellenségnek tekintik.

Az Orosz Bevándorlási Hivatal adatai szerint tavaly körülbelül 12,4 millió vendégmunkás (leginkább kaukázusi és közép-ázsiai) élt az országban. A sokak által vitatott új migrációs törvény alapján január 1-től orosz nyelvből, történelemből és állampolgári ismeretekből kell vizsgázniuk a legális munkavégzés feltételekéntl. Ehhez segítségül jelentette meg „Az orosz nyelv, történelem és az orosz törvénykezés alapjai” című tankönyvet az Orosz Ortodox Egyház, elnöki támogatással.

Az Izvesztyija napilap értesülései szerint olyan tanácsokat tartalmaz a könyv, mint hogy miként viselkedjünk nyilvános helyen, vagy hogyan oldjuk meg konfliktusainkat a helyi lakossággal. Már szét is osztottak 1.700 példányt különböző civilszervezeteknél.

Tehát tömegközlekedési eszközön „a legfontosabb szabály, ne beszéljünk hangosan, ne integessünk a kezünkkel, és ne tolakodjunk!” Ha konfliktusba keverednénk, ne fenyegetőzzünk, és ne alkalmazzunk fizikai erőt, inkább békésen beszéljük meg a problémát. „Különben ellenségként fognak rád tekinteni, akivel nem beszélni, hanem harcolni kell.”

Ezenkívül ne hallgassunk hangosan  zenét. „A hangos zene és a zajos csoportok rosszak, mert nem hagynak másokat dolgozni és pihenni.” A nőkkel is vigyáznia kell egy vendégmunkásnak, nem illik ám udvariaskodni: „Sok boldogtalan család és egyedülálló nő van Oroszországban, mert sok férfi korán hal meg, vagy esik el a fegyveres konfliktusokban. Viszont az orosz nők nagyra becsülik magukat és tiszteletet parancsolóak. Ha valaki bántja őket, férfi hozzátartozóik és az állam meg fogja őket védeni.”

Még mielőtt ellenérzéseink támadnának a fenti intelmekkel kapcsolatban, más területen is újfajta illemtanóra indul. A következő tanévtől internetes illemtant tanítanak majd az orosz iskolákban. Az ITAR-TASZSZ hírügynökség beszámolója szerint egészen pontosan azt fogják tanítani a diákoknak, hogyan viselkedjenek a közösségi oldalakon. Illetve, milyen információkat tölthetnek fel magukról és ismerőseikről a világhálóra.

A Szövetségi Kommunikációs, Informatikai és Média Felügyelet, valamint az Oktatási Minisztérium által támogatott projekt azt szeretné megértetni a fiatalokkal, milyen következményei lehetnek az internetre felkerült képeknek, információknak a későbbi megítélésükkel kapcsolatban.

Kép: Tádzsik vendégmunkás pár Moszkvában, 2009.09.23. (Europress/AFP)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez