Multikulti Kazahsztánban

Amikor idei évértékelő beszédét a szokásos január helyett november 11-én tartotta meg Nurszultán Nazarbajev, a legnagyobb figyelem annak gazdasági aspektusaira fordult. Pedig ha rövidebben is, de ugyanolyan erősen hangsúlyozta a nemzeti egység fontosságát is a meghirdetett cél, az új kihívásokkal szembenézni tudó Kazahsztán felépítése érdekében.

A november 11-én meghirdetett „Nurli Zsol – Út a jövőbe” című program alapvető feladata, hogy 2015. január 1-től kezelje a kazah export nyersanyagok árcsökkenése miatt apadó költségvetési bevételeket. A Nemzeti Alapból elkülönített 500 milliárd tengét (2,76 milliárd dollár) a közlekedési, energetikai, ipari és szociális infrastruktúrára, a kis és közepes vállalkozások fejlesztésére fordítják.

Ahhoz azonban, hogy a sokak által kazah New Deal-nek nevezett program sikeres legyen, Nazarbajev szerint még valamire szükség van: „Egységesnek kell lennünk ahhoz, hogy helytálljunk e globális érettségi vizsgán. Valamennyi honpolgárunk között erősíteni kell a bizalmat! Toleránsaknak kell lennünk egymással szemben! Ez Kazahsztán jövőjének a kulcsa. Az etnikumok közötti egyetértés maga az éltető oxigén.”

A kazah nacionalizmus a toleranciára épül: „Senkit nem becsülünk le, nem utasítjuk el senki nyelvét vagy kulturális örökségét.” Hogy ez pontosan mit is jelent, azt Nurszultán Nazarbajev már korábban kifejtette, amikor egy őszi interjúban, az Ulitau-hegynél faggatták a közép-ázsiai állam jövőjéről.

II. János Pál pápa Asztanában, 2001.09.24. (Képek: Europress/AFP)

Bár az elnök azt mondta: a kazahoknak szükségük van a vallásra, a hagyományokra, ugyanakkor óvatosságra is intett: „Nem állíthatjuk, hogy a mi hitünk az igaz hit, a többi pedig másodrangú. Tanulmányoznunk, ismernünk, tisztelnünk, olvasnunk kell más vallásokról is.”

Ugyanezt az elvet emelte ki a soknemzetiségű ország nyelveit illetően is: „Ha mi törvényben tiltjuk más nyelvek használatát, akkor Ukrajna sorsára juthatunk […] Így mi a jobb: erőszakkal kényszeríteni mindenkit, hogy kazahul beszéljen, vagy békésen és észszerűen haladni efelé? Ebben a kérdésben türelemre van szükség. A nyelvet gazdagítani kell.”

Bízva a tolerancián alapuló fényes jövőben, Nurszultán Nazarbajev sem az őszi interjúban, sem az évértékelő beszédében nem tért ki a sokakat foglalkoztató kérdés elől: hogyan hatnak az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók a kazah gazdaságra?

Bár egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy az orosz gazdaság jó néhány szektorát érintő büntetőintézkedések miatt kevesebb kazah nyersanyagot vásárolnak majd, Nurszultán Nazarbajev reméli, hogy pozitív irányba fordul a helyzet.

Kapcsolódó cikkek:

Szűkös esztendőkre készül Kazahsztán?

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez