Minden 18 és 40 év közötti egyiptomit “alapos biztonsági szűrésre” köteleznek az egyiptomi hatóságok, de csak akkor, ha Törökország az úticél. Mióta bevezették ezt az intézkedést, legalább 200 embert vizsgáltak át: megnézték, nem állnak-e kapcsolatban terrorista szervezetekkel és hogy milyen célból utaznak a kis-ázsiai országba. A belügyi szóvivő szerint ezzel az intézkedéssel kívánják megakadályozni, hogy egyiptomi militánsok menjenek harcolni Irakba vagy Szíriába. Az egyiptomi dzsihadisták (ahogy a nyugatiak is) többnyire Törökországon keresztül utaznak be az arab országokba.
Kairó már eddig is vezetett be utazási korlátozásokat Szíriába, Irakba és Jordániába. Azonban nem tagadás, hogy az új, Törökországra szóló szabályok elfogadásában nem csak biztonsági okok játszottak közre, hanem az utóbbi időben egyre feszültebb légkör is Ankara és Kairó között. Recep Tayyip Erdogan államfő az elmúlt napokban ismét bírálta Egyiptomot egy vezető szunnita vallástudós letartóztatása miatt, aki az egyiptomi hatóságok szerint kapcsolatban áll az al-Kaidával vagy annak valamelyik testvérszervezetével. Ezzel együtt a török külügyminisztérium „a törökök elleni diszkriminációnak” minősítette a rendeletet.
A török-egyiptomi viszony Mohamed Murszi iszlamista elnök bukása óta feszült, de az elmúlt hónapokban még inkább mélyült a szakadék Ankara és Kairó között. Már az elnök elmozdítását követően Erdogan puccsnak minősítette az eseményeket és bírálta az egyiptomi vezetést a „megtorló akciók” miatt. Valamennyire érthetőek Erdogan reakciói: Törökország volt Mohamed Murszi egyik legnagyobb támogatója. Azóta szinte állandó a diplomáciai adok-kapok az egyiptomi és török kormány között, a legutóbbi durva beszólásokra szeptember végén került sor.
A kép forrása: Europress/AFP