Csütörtökön este a francia kezdeményezésű, az Arab Liga és a 13 ENSZ ideiglenes Biztonsági Tanács tagja által támogatott javaslatról folyt szavazás az ENSZ New York-i épületében. A határozattervezetben az szerepelt, hogy Szíriát a nemzetközi bűnügyi bíróság (ICC) elé lehessen állítani. Így akár nemzetközi eljárás is indulhatott volna a Bassz Párt, sőt Bassár el-Aszad ellen is, olyan pontokban, mint a népirtás, a vegyi fegyverek használata, az éheztetés, vagy a kínzás. A tervezetet hatvan ország írta alá, többek közt az Európai Unió tagállamai, Japán, Dél-Korea és néhány afrikai állam.
Kína és Oroszország – immáron negyedszer – ismét vétózott. Ez pedig újra komoly ellentéteket és vitákat okozott a Biztonsági Tanácsban, s a nagyhatalmak egymást vádolták a kialakult helyzetért. ” Az Aszad-rezsim gyilkológépezetének áldozatai és a különböző szélsőséges terrorista csoportok által meggyilkolt civilek többet érdemelnek, mint egy statisztikai adatot.” – jelentette ki Samantha Power amerikai ENSZ-nagykövet, s hozzátette, hogy majd az unokáinknak fog kelleni megmagyarázni a “földi pokol létezését Szíriában.” A francia nagykövet arról beszélt, hogy Moszkva és Peking ezáltal nemcsak a rezsimet támogatja, hanem a különböző szélsőséges és terrorista csoportokat is.
Vitaly Churkin kritizálta Franciaországot és visszavágott azzal,hogy sem az Egyesült Államok, sem Nagy-Britannia nem került az ICC elé azokért a tettekért, amiket Irakban követtek el. A kínai nagykövet szerint, ha Kína elfogadta volna a tervezetet, akkor megszakadnának az amúgy is döcögve haladó béketárgyalások Genfben.