Szaúd-Arábia ismét kisegíti Egyiptomot

Szaúd-Arábia már a kezdettől fogva támogatta az új egyiptomi vezetést. Kairó számára rendkívül jól jött a több milliárd dollárnyi szaúdi kölcsön, miközben a monarchiából érkező energiahordozók szintén csökkentették az észak-afrikai ország energiaéhségét. Azonban Egyiptomnak további segélyekre van szüksége és ezért ismételten a Perzsa-öböl menti monarchiákhoz fordult segítségért. 

 “Szaúd-Arábia tisztában van azzal, hogy Egyiptom nehéz időszakon megy keresztül. Az átmenetet nemcsak a terroristák és a Muszlim Testvériség által előidézett anarchia nehezítik, hanem az észak-afrikai ország energetikai válságai is. Ezért Rijád április végétől egészen augusztus elejéig újabb segélyekkel járul hozzá Egyiptom stabilitásához.”- jelentette ki Tarek al-Molla, az Egyiptomi Petróleum Állami Vállalat (EGPC) igazgatója.

Az igazgató szerint eddig 700 és 800 millió dollár értékű “kőolajsegélyt” kaptak, s augusztus végéig Szaúd-Arábia összesen 3 milliárd dollár értékű segélyben részesítheti az észak-afrikai országot. Tavaly Egyiptom csak Szaúd-Arábiától 2 milliárd dollár értékben kapott kőolajat, de a többi Perzsa-öböl menti monarchia (Katar kivételével) összesen 6 milliárd dollár értékben “ajándékozott” energiahordozót az észak-afrikai országnak.

Kairó üdvözölte a monarchiák lépését. Egyiptomnak ugyanis energiára, elsősorban földgázra van szüksége. Nyáron ugyanis a számtalan légkondicionáló működése miatt óriási az észak-afrikai ország energiafogyasztása, de tavaly júliusban és augusztusban többször előfordult, hogy áramszünet következett be, mivel nem volt elegendő a kőolaj és a földgáz. Sőt évtizedek óta most először fordult elő az, hogy a hűvösebb téli hónapokban is áramkimaradások voltak Kairóban. Idén ezt pedig az egyiptomi vezetés szeretné elkerülni, főleg mert Fattah el-Sziszi elnökjelölt az interjújában is az energiaválságok megoldását tűzte ki fő célul.

Az egyiptomi gazdaság elsősorban a földgázra támaszkodik, s az elmúlt években egyre nagyobb érdeklődést mutatott a cseppfolyós földgáz (LNG) iránt. Mohamed Murszi alatt viszonylag sok LNG érkezett Egyiptomban, mivel akkor Katar – amely a világon az egyik legnagyobb cseppfolyós földgázkitermelő – még az egyiptomi Muszlim Testvériség legnagyobb támogatója volt. Csakhogy Murszi bukása után leálltak a katari szállítmányok és Egyiptomnak máshonnan kell pótolnia, s a többi monarchiából, azaz Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből próbálja meg beszerezni. 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez