Majdnem százmillió eurós török kártérítés Ciprusnak

A strasbourgi bíróság meghozta történelmének legnagyobb kártérítési ítéletét: 90 millió euró kifizetésre kötelezi Törökországot, amiért Ankara 1974-ben megszállta Ciprus északi részét és jogsértéseket követett el a ciprióta görögök ellen. A per már húsz év óta húzodik. 

A strasbourgi bíróság előtt 1994-ben indított pert Ciprus, 2001-ben született meg egy szűkített ítélet, amelyben azt állapította meg a bíróság, hogy Törökország megsérti a ciprusiak jogait, de ennél több dolog nem történt. Ciprus azt követelte Strasbourgban székelő Emberi Jogok Európai Bíróságától, hogy egyrészt állíttassa le a török állam építkezéseit Észak-Cipruson, fizessen kártérítést és utasítsa Ankarát arra, hogy adja vissza a görög cipriótáktól elvett ingatlanokat.

Az ítélet ma született meg: Ankarának 90 millió eurót kell fizetnie Nicosiának. Az összegből harmincmillió euró az eltűnt személyek hozzátartozóinak jár kártérítésként, a többi hatvan pedig a sziget észak-keleti részén, a Karpas-félszigeten élők szenvedései miatt. Az összeget a ciprusi kormánynak kell szétosztania, de az Európa Tanács fogja felügyelni ezt a folyamatot. Bár a törökök jogsértéseket már 2001-ben megállapította a strasbourgi bíróság, de az anyagi kérdésekről csak most döntött.

Azonban a ciprusi kérés második és harmadik pontját a bíróság elutasította, mivel a testület szerint erre nem volt szükség, mert már a 2001-es ítéletből szintén ez következik. A per különlegességét az adja, hogy a strasbourgi bíróság 55 éves történetében ez az első államok közötti ügy, amelyben „igazságos elégtételt” kért egy állam a másiktól.

1974-ben Görögország magához akarta csatolni Ciprust, de Törökország közvetlenül beavatkozott, amikor a török hadsereg partra szállt és megszállta az ország északi részét, ahol a törökök laktak többségben. Ezen a területen kikiáltották az Észak-ciprusi Török Köztársaságot, amelyet ma kizárólag csak Törökország ismer el önálló államként, s rajta kívül egyetlen másik ország sem. A helyzet azóta sem rendeződött, a szigetországot továbbra is kettészeli a „zöld vonal”, s a feszültség még korántsem enyhült a szigeten élő görögök és törökök között, több megbékélési tervezet is kudarcot vallott.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez