Eli Shukron egy veterán régész, aki számos fontos lelőhelyet feltárt már Jeruzsálemben. Azt álltja, hogy Dávid városának minden szegletét ismeri. Ezt az állítását, mint több más állítást a biblia általi régészetben, erősen bírálják. Ráadásul a feltárásra az izraeli-palesztin konfliktus is árnyékot vet. A 10 millió dolláros feltárás, amelyet a múlt hónapban a turisták is megtekinthettek, Jeruzsálem arabok lakta területein került sor, és egy olyan szervezet finanszírozza, amely Kelet-Jeruzsálem arab területein biztosítja a zsidók biztonságát azért, hogy ne kelljen a várost ketté osztani. Kelet-Jeruzsálemet Izrael 1967-ben szállta meg. A palesztinok úgy emlegetik, mint a jövőbeni független állam fővárosát.
Shukron, aki már közel két évtizede kutatja Dávid városát, úgy gondolja, hogy erős bizonyítékok támasztják alá elméletét. “Ez Dávid király erődítménye, ez a Sion-i erődítmény, és ez az amit Dávid király elfoglalt a jebuzeusoktól.” – állítja Shukron, aki hozzáteszi: “az egész teljesen megegyezik a Bibliában leírtakkal.”
A legtöbb régész Izraelben nem vitatja, hogy Dávid király történelmi személy volt, és hogy több írás megemlíti, hogy találtak olyan régészeti lelőhelyeket Izrael északi részén, ahol megtalálták “Dávid-házát”. Abban már nem értenek egyet, hogy Jeruzsálemben is lehetnek ilyen lelőhelyek.
Shukron 1995-ben kezdte az ásatást. A masszív, öt tonnás egymásra rakott kövekből álló erődítmény 6 méter széles. Agyagedényeket is találtak, amelyek segítették kideríteni, hogy körülbelül 3800 évesek lehetnek a falak. Ezek a legnagyobb falak, amiket eddig találtak Heródes király uralkodása előtt. Az erődítmény Dávid király uralkodása előtt 800 évvel épült. Shukron szerint ez lehet az az erődítmény, amelyen belépett Dávid, hogy elfoglalja Jeruzsálem városát. Sámuel második könyvében, Dávid elrendeli, hogy keljenek át a csatornánk és foglalják el a fallal védett várost.
Shukron a feltárás közben talált egy keskeny csatornát, ahonnan forrás víz folyhatott bele egy kézzel faragott medencébe. Ebbe gyűjthették a városi lakók a vizet. A felesleges víz pedig a csatorna egyik másik ágába folyhatott. Shukron úgy gondolja, hogy innen foglalhatták el a várost. Továbbá azt is állítja, hogy semmilyen építmény nincsen Jeruzsálem óvárosába, amely hasonlítana egy olyan építményre, mint a Bibliában emlegetett Dávid és Sion Citadella.
Forrás: AFP
Ronny Reich, aki Shukron partnere volt az ásatások során egészen 2008-ig, nem ért vele egyet. Több olyan törött agyagedényt is találtak, amely a Kr.e. 10. századból származik, feltehetőleg Dávid király uralkodása alattiak, ha éppen akkor az erődítmény használatban volt. Shukron azt állítja, hogy csak két cserépdarabot talált, amely közel lehet ahhoz az időponthoz. Úgy gondolja azért nem talált többet, mert a lelőhely továbbra is használatban volt és a régebbi agyagedények eltűnhettek. Nagyobb mennyiségű cserépdarabokat találtak viszont, amelyek feltehetőleg idővel 100 évvel Dávid király uralkodása utániak. Ám Reich azt mondja, hogy nem lehet végkövetkeztetéseket levonni további régészeti bizonyíték nélkül. “A kapcsolat a régészet és a Biblia között az utóbbi időben nagyon, nagyon problémás kérdéssé vált.” – mondta Reich.
A kritikusok azt mondják, hogy néhány régész túl lelkesen használja az ásatások közben a Bibliát útmutatásként, azért hogy bizonyítsák a vallási kapcsolatot, vagy azt, hogy a zsidóknak történelmi kötődésük van ehhez a földhöz. Néhány elismert izraeli régész azt állítja, hogy több olyan leletet találtak, amely egyezik a Bibliában leírtakkal.
“Kinyitjuk a Bibliát és meglátjuk, hogy a régészeti feltárások eredményei és a Bibliában leírtak hogyan egyeznek.” – mondta Doron Spielman, aki az Elad Alapítvány alelnöke. Ez az alapítvány felügyeli a régészeti parkot, ahol a feltárást végzik. Az Elad Alapítványt sokszor támadják, mivel az alapítvány az adományok legtöbbjét privát forrásokból kapja, például amerikai és brit zsidóktól. Továbbá az alapítvány tevékenységei között szerepel, hogy a feltárás melletti területeken arab otthonokat vásárolnak meg, és segítik a zsidókat, hogy beköltözzenek ezekbe, néha erőszakkal. Az alapítvány bírálói szerint nem kéne a politikát belekeverni a régészetbe.