A Twitter veszélyezteti Jemen biztonságát

Vajon mi jelenti Jemen számára a legújabb és a legnagyobb veszélyt? Az al-Kaida? Vagy talán az iszlamisták? Esetleg a déli területek függetlenségéért harcoló déli szeparatisták? Nos, ezek közül egyik sem: az internet és a közösségi oldalak, köztük a Twitter.

Amikor a jemeni hadsereg április végén offenzívát indított a különböző terrorista csoportok, köztük az Arab-félsziget Al-Kaidájára (AQAP) ellen, Szanaa egy érdekes dologra lett figyelmes. Az ország közösségi oldalain, elsősorban a Twitteren hirtelen megnövekedett az aktivitás. Az oldalon több száz hadsereget gúnyoló és a katonákat „síiták kutyáknak” nevező tweet jelent meg. Csakhogy ez feltűnt a többi terroristának is, akik rájöttek arra, hogy bizony egy katonai hadművelet zajlik ellenük.

Később kiderült, hogy a terroristák interneten keresztül figyelmeztettek egymást a közelgő katonai hadműveletekre. A kormányt roppant kényelmetlenül érintette ez az eset, mivel titokban akarta tartani az egész katonai akciót, ezért a médiában nem tett róla utalást, nehogy az AQAP tagoknak lehetősége legyen a menekülésre. Bár jelenetős sikereket értek el, mégis sok militánsnak sikerült megszöknie az internetes figyelmeztetéseknek köszönhetően. 

A jemeni vezetés és a hadsereg csak most döbbent rá, hogy nemcsak elvesztette az “internetháborút”, hanem azt sem tudta, hogy az mit is jelent valójában. Amikor már komolyan vették az internet jelentette fenyegetést, akkor nagy volt a meglepetésük, mivel rájöttek arra, hogy a jemeni terrorista csoportok a közösségi oldalakon toboroznak, mert így sokkal könnyebb és biztonságosabb, mint a “terepen”. Ezenfelül at AQAP a kiálltványait is az interneten tette közzé, sőt nem egyszer pedig nyíltan tweeteltek a következő robbantás idejéről és célpontjáról, mivel „ a hatóságok úgysem felügyelték azt.”

Természetesen a jemeni kormány és a hírszerzés ráébredt a hibájára, s Szanaa már meg is hirdette a harcot a „szociális média” ellen. Létrehozott egy informatikai részleget is a hadseregben, akiknek feladata, hogy kövessék a terroristák “állapotát” és “megosztásait” az interneten. Továbbá bejelentették, hogy „biztonságpolitikai elemzésnek” veszik alá a Twittert és megvizsgálják, hogy vajon mennyire alkalmazható-e a török példa a közösségi oldal betiltására. A belügyminisztérium szerint Jemen számára a legújabb és legkomolyabb fenyegetést az internet és a Twitter jelenti. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez