Egy 10-12 milliárd dollár értékű, közös kínai-török beruházás van a láthatáron. A kínai üzletemberek a török energiaszektora szeretnének befektetni, mégpedig dél-Törökországba. Egy szénbányát szeretnének nyitni Elbistan városa mellett, valamint felépíteni egy szénerőművet.
“Ez egy óriási projekt és lehetőség. Mindent megteszünk azért, hogy a kínai vállalatok elfogadják az Afsin-Elbistan régióban kiírt projektünket. A tárgyalások biztatóak és teljes gőzzel együttműködünk Pekinggel.” – jelentette ki Taner Yildiz, a török energiaügyi miniszter. Szerinte ez kitűnő lehetőség, hogy az ország csökkentse az energiahordozók importját és sokkal nagyobb energiafüggetlenségre tegyen szert. Az Afsin-Elbistan régióban található meg Törökország barnaszénkészletének 45 százaléka, s a tervek szerint a kínaiak még egy 8000 megawattnyi szénerőművet építenének itt fel.
Kína már eddig is aktívan részt vett a különböző török energetikai projektekben. 2013-ban fogtak hozzá a közös szénerőművek felépítéséhez a Fekete-tenger mellett, amelyek 4000 megawattnyi energiát állítanának elő. Ezenfelül Ankara azt tervezi, hogy 2023-ra három atomerőművet épít fel és a pályázatban kínai vállalatok is részt vennének.