Hidegháborús kémműholdak a közel-keleti régészet szolgálatában

Valószínűleg a hidegháború nagyhatalmai nem gondolták volna, hogy a kémműholdjaikat egyszer majd a régészek fogják felhasználni a saját kutatásaikhoz. Az amerikai régészek szerint, amióta a régi Corona típusú műhold felvételeit is megtekinthetik, megháromszorozódott a leletek száma, s egymás után fedeznek fel eltűnt, vagy ismeretlen ókori városokat. 

Az amerikai kormányzat az utóbbi évtizedekben engedélyezte, hogy a régészek a kutatásaik során egyre több nyilvánosságra hozott műholdfelvételt használhatnak fel, amelyek még a hidegháború alatt készültek Egyiptomról, Irakról, Törökországról és Szíriáról. 

„A felvételeken látott legtöbb helyszín óriási területű volt és a legtöbb eddig teljesen ismeretlen volt számunkra” – jelentette ki Jesse Casana, az Arkansasi Egyetem régésze, akinek a csapata 4500 eddig is ismert régészeti lelőhelyet akarta pontosabban szemügyre venni, de valójában további tízezer, korábban nem ismert városokat fedeztek fel. A Corona Atlas nevű kutatócsoport órisái mértékben előlendítette a közel-keleti régészetet Egyiptomtól a termékeny félholdon át Iránig bezárólag.

A legnagyobb területű helyszínek Törökországban és Szíriában találhatóak, s a becslések szerint még a bronzkor idején jöttek létre. Kettő közülük több mint 50 hektár területű. Casana szerint „mindez nem csupán új régészeti területek megszerzésére irányult. A régi műholdfelvételek egy új kutatói módszert jelentenek, amellyel teljességében tudjuk látni és vizsgálni a Közel-Keletet.”

A Corona kémműhold 1960 és 1972 között üzemelt és az utolsó öt évben csaknem 188 ezer képet készített. Bár kétségtelen, hogy pontatlanabbak ezek a fényképek, mint a mostaniak, de van egy fontos előnyük: az idő. Ugyanis akkoriban még nem volt “modernizáció”, nem épültek új lakónegyedek, gátak és utak, valamint nem voltak akkoriban komoly régészeti kutatócsoportok sem a térségben, s így sokkal egyszerűbb észrevenni az ókori városokat.

Ha esetleg Ön is kedvet kapott a kutatásra és esetleg felfedezne elveszett ókori városokat, az alábbi linken megteheti:

Corona Atlas of the Middle East 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez