A mostani felfedezés csak egy lépés a gyógymód kidolgozása felé. A többnyire halálos koronavírust először 2012-ben diagnosztizálták, azóta járványszerűen terjed a Közel-Keleten, és szórványosan megjelent a világ más részein is. Szaúd-Arábiából a hétvégén 26 újabb esetet jelentettek, és 10 új halottat. Ezzel ott már 339-re nőtt a megbetegedések száma: ezekből 102 volt eddig végzetes.
Pillanatnyilag nincs megelőzés vagy gyógymód a MERS-re, amely súlyos légzőszervi megbetegedés, köhögéssel, lázzal, nehéz légzéssel jár, és tüdőgyulladáshoz vagy veseelégtelenséghez vezethet. De tegnap két vezető tudományos folyóiratban amerikai, kínai és hongkongi tudósok arról számoltak be, hogy találtak néhány úgynevezett semlegesítő antitestet, amelyek képesek arra, hogy a vírus kulcsrészeit megakadályozzák abban, hogy rácsatlakozzanak azokra a receptorokra, amelyek közbenjárásával megfertőzhetik az emberi sejteket.
Az antitestek az immunrendszer által előállított fehérjék, amelyek felismerik az idegen vírusokat és baktériumokat. A semlegesítő antitest nem csak felismer egy bizonyos vírust, de azt is megakadályozza, hogy az megfertőzze a sejteket – ismerteti a felfedezés lényegét a Reuters. Ez azt jelenti, hogy a fertőzést gyakorlatilag kitisztítja az ember vagy az állat szervezetéből.
A Science Translational Medicine-ben megjelent tanulmány arról számol be, hogy egy kínai irányítású csapat két olyan antitestet talált, amelyek laboratóriumi körülmények között képesek voltak megakadályozni, hogy egy sejt megfertőződjön a MERS vírusával. “Jóllehet még korai bármit is mondani, az eredmény azt sugalja, hogy ezek az antitestek, főként ha kombináljuk őket, ígéretes jelöltek lehetnek a MERS elleni harcban” – írták a tudósok.
A másik tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban, amelyet amerikai tudósok készítettek, arról számol be, hogy az általuk felfedezett, hét semlegesítő antitestből álló panel hosszabb távon lehetőséget kínál egy vakcina vagy gyógymód kidolgozására.
Messze a legtöbb MERS-eset, mint említettük, Szaúd-Arábiában van, de a Közel-Kelet más országai mellett Nagy-Britanniában, Görögországban, Franciaországban, Olaszországban, Malájziában és másutt is voltak szórványos megbetegedések. Ezért attól tartanak a szakértők, hogy világszerte elterjedhet a járvány, a repülőkön megfertőzhetik egymást az utasok. Jóllehet Észak-Amerikában még egyetlen eset sem volt, a szakemberek szerint elég egyetlen utazó ahhoz, hogy a helyzet megváltozzék.
A tudósok még nem tudják pontosan, hogyan terjedt át a vírus az emberekre, de miután patkányokban és tevékben is megtalálták, azt mondják, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint az utóbbiak fertőzték meg az embereket. A vírus hasonlít arra a SARS vírusra, amely 2003-ban jelent meg Ázsiában, pontosabban Kínában, és több mint 8 ezer embert fertőzött és tizedelt meg.
A Világegészségügyi Szervezet, a WHO azt mondja: aggasztja a szaúdi megbetegedések növekvő száma, és a héten nemzetközi kutatócsoportot küld a sivatagi királyságba, hogy az segítsen kivizsgálni a járvány kitörésének körülményeit.