A vírust egy Rijádból hazatért mérnök testében mutatták ki, a fiatal férfit egy kairói kórházban kezelik. A férfi állapota stabil és állandóan figyelik őt az orvosok, de Kairó szerint nincs ok az aggodalomra. „A betegség gyógyítható, ha időben kezelik és fel vagyunk készülve az esetleges terjedésre.”
A Vörös-tenger mellett fekvő kikötők hatóságai már elrendelték, hogy a jemeni és a szaúdi állampolgárokat, vagy azokat az egyiptomiakat, akik ezekből az országokból térnek vissza, külön megvizsgálják őket. „Feljavítottuk a kikötővárosok egészségügyi ellátását, gyógyszereket rendeltünk, valamint felkészültünk egy esetleges karanténra.” – jelentették ki a hatóságok.
Először a Perzsa-öböl menti országokban bukkant fel a vírus, a legtöbb esettel Jemenben, Katarban és Szaúd-Arábiában foglalkoztak. Szaúd-Arábiában csak szombaton öt új halálesetről számoltak be, ebből hárman külföldiek voltak. Vasárnap este a rijádi egészségügyi minisztérium szerint nyolc újabb áldozatra bukkantak. A szaúdi uralkodó, feltehetően a fertőzés gyors terjedése miatt, a hét elején menesztette az ország egészségügyi miniszterét is.
A súlyos akut légzőszervi megbetegedést okozó SARS-vírushoz hasonló (annál gyakrabban halált okozó, de kevésbé fertőző) koronavírus 2012 szeptemberében jelent meg Szaúd-Arábiában. Ott azóta több mint 300-an fertőződtek meg, és ebből 92-en meg is haltak.