Napi 125 ezer ételt készít a világ legnagyobb konyhája. Mind a levegőben fogy el

10 ezer méter magasan is kell enni. Nem is akármit – vallja a dubaji székhelyű Emirates légitársaság. Amely nem csak a kiszolgálás és az ételek minőségéről híres, hanem arról is, hogy neki van a világon a legnagyobb konyhája. Ahol 6600 ember átlagosan napi 125 ezer ételt készít. Nyári csúcsidőben 150 ezret. Évente 38 milliót.

125 ezer adag étel körülbelül annyi, mintha 80 falu lakóit etetnék meg naponta háromszor. Az Emirates annyira abszolút a topon van ezzel a számmal, hogy az utána következő légitársaság, egy távol-keleti, alig több mint fele ennyi ételt szolgál fel naponta. A gigantikus konyha, ahol mindezt előállítják, a dubaji nemzetközi reptéren működik. Az év minden egyes napján, a nap minden egyes percében. És nem is túl nagy területen. A modern építészet minden trükkjét bevetették, hogy minél kisebb helyre legyen szükség. A fordított patkó alakú épület egyik végén kezdődik a folyamat: kiürítik az étkezőkocsikat. 615 ember pakolja az óriási mosogatógépekbe éjjel-nappal az evőeszközöket, poharakat, tálcákat-tányérokat. Két és fél millió darabot naponta.

A tiszta edények az előkészítő részlegbe kerülnek. És itt kezdődik az igazi móka. A légiutasok etetésének három alapvető fázisa van: a menü megtervezése, az étel elkészítése, végül a tálalás, a fogások eljuttatása a vendégekhez. A leghosszabb folyamat az első: az útvonalak tanulmányozásával kezdődik, aztán a régiós étkezési szokások, kultúrák figyelembe vételével, az éppen szezonális alapanyagok felmérésével, az ízharmónia kialakításával folytatódik, és a vonzó tálalással ér véget. James A. Griffith, az Emirates catering-szolgálatának alelnöke azt mondja: legalább egy évre dolgoznak előre. Éttermi minőségű és stílusú ételt szolgálnak fel. Az Emirates híres a konyhájáról. Nem használnak tartósítószerrel készült alapanyagokat, mesterséges adalékokat, és az étellaboratóriumukban 27 tagú csapat ellenőrzi állandóan a minőséget. A bárány Ausztráliából, a lazac Norvégiából, a marha Amerikából, a sajt Franciaországból kerül ide. Évente legalább háromszor cserélik le a komplett menüsort: a tervek hónapokkal előre készülnek.

emir3

Minden étel elkészítése nyolc órával azelőtt kezdődik, hogy felszáll a gép. Minden tálcára kerül saláta, péksütemény, vaj, főétel és desszert. Meg evőeszköz, fűszerek, víz és poharak, étkészlet. Ami azt jelenti, hogy minden egyes tálca áthajt az edényraktáron, a hidegkonyhán, a pékségen, a meleg konyhán, a cukrászdán. És ezek egyike sem csak egyféle ételt készít. A hidegkonyha például naponta 34 ezer gyümölcssalátát, 20 ezer szendvicset és 77 ezer előételt állít elő.

catering3a

Az Emirates-nél magas a színvonal: minden séf nem csak az étel minőségére ügyel, hanem az egységes és mutatós tálalásra is. A pékségben többször tíz kilónyi tésztát gyúrnak egyszerre. Hadseregnyi muffin vándorol az óriási kemencékbe, 30 ezer péksüteményt spriccelnek, hogy ropogósra süljenek. De a melegkonyhán sem unatkoznak. Lehet, hogy az úton, amelyre most éppen főznek, csirke tikka massala lesz a főétel, de mindig ott szerepel opcióként egy marhából vagy bárányból készült fogás és egy vega étel is. A konyha különböző szekcióiban különböző stílusú konyhák alapján főznek: van távol-keleti, arab / közel-keleti, kontinentális, japán, szubkontinentális és különleges részleg. A séfek 43 országból jöttek Dubajba. A főnökük azt mondja: a logisztika olyan, mintha 500 különböző esküvőre főznének egyszerre. 35 ezer tonna ételt készítenek évente, 2 ezer 500 menüt és 80 ezer receptet használnak.

emir8

Amíg az ételek a tálcákra, a tálcák a gurulós kocsikra, azok meg a gépekre kerülnek, sokszor tesztelik a higiéniát, az ízt és a minőséget. A tisztaságról folyamatosan több mint 400 takarító gondoskodik.

Mi is betekinthetünk ebbe az óriáskonyhába, itt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez