Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője tegnap érkezett meg Egyiptomba. Legelőször Nabil Fahmy egyiptomi külügyminiszterrel találkozott, akivel a közelgő választásokról és az észak-afrikai ország jövőjéről beszélgetett. Ezután rátértek a regionális kérdésekre, többek közt a szíriai polgárháborúra és az iráni atomprogramra.
Az európai diplomata ugyanazon a napon találkozott Abdel-Fattah al-Sziszi elnökjelölttel is. A két politikus egyezményt kötött arra vonatkozólag, hogy Brüsszel vállalja a monitoring szerepet a május 26-án és május 27-én tartott elnökválasztáson. “A misszió célja annak biztosítása, hogy Egyiptom a demokrácia útjára lépett és legálisan, tisztán megválasztott pártok kerülnek hatalomra.” – állt a mai brüsszeli közleményben.
“Különösen fontos, hogy azok az egyiptomi emberek, akik hisznek a demokráciában, együttműködjenek a közeljövőben.” – jelentette ki Ashton, de ugyanakkor figyelmeztette a kairói kormányt, hogy nem szabad túlzásba vinni a rendcsinálást és igazságos tárgyalás jár az iszlamistáknak is. A diplomata asszony itt egyértelműen a minyai bíróság március végi döntésére gondolt, amikor a júliusban megbuktatott iszlamista elnök, Mohamed Murszi 529 támogatóját ítélték halálra. Egyiptom modern történelmében soha azelőtt nem ítéltek ennyi embert egyszerre halálra, mint március 25-én, sőt gyakorlatilag két tárgyalás után már megszületett az ítélet.
Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Brüsszelben tett közzé egy hivatalos nyilatkozatot: “Az Európai Unió minden körülmények között elítéli a halálbüntetést. A halálbüntetés embertelen és durva, amely tagadja az emberi élet értékeit és integritását.” Ezenfelül Ashton követelte a Muszlim Testvériség perének az újratárgyalását, mivel ezzel “biztosítható, hogy Egyiptom tényleg a demokrácia útjára lépett.”