Több mint 2400 embert jelöltek a top százba, kilenc kategóriában: Vezetők, Úttörők, Legendák, Zsenik, Hősök, Kreatívok, Gondolkodók, Szórakoztatók és a Következő Generáció. “Foglalkoztasd emberek ezreit, menedzselj milliárd dolláros üzleteket, érintsd meg a világot a tehetségeddel vagy a kreativitásoddal – a pozitív hatás számít!”
Persze vannak olyan hatalmasságok, akik nem fértek bele ezekbe a kategóriákba. Az uralkodói családok például pusztán a vérvonal jogán, vagy a politikusok. Az arab százas Ki kicsoda már tizedszer jött ki az idén, és most is izgalmas olvasmány. Ez egy szubjektív, de átfogó válogatás. 14 a 100-ból.
1. Alwaled Bin Talal Al Szaud herceg. A szaúd-arábiai Királyi Holding mega-üzletbirodalom elnöke. 13 különböző üzletágban vannak érdekeltségei, így a Twitterben és a Newscorp-ban. Őfelsége, aki a világ egyik legnagyobb flantrópja is, 2013 minden egyes percébeb 10 ezer 84 dollárt keresett.
2. Az egyiptomi Basszem Jusszefre népszerű YouTube csatornája, A show című szatírikus hírműsora miatt pillanatok alatt ráragasztották a Nílus Jon Stewart-ja nevet. A népszerű amerikai politikai szatíraíró, tévés személyiség, stand up komikus után. Az egyiptomi vezetők kifigurázása miatt alaposan és sokszor meggyűlt a baja a szigorú egyiptomi hatóságokkal. Emiatt viszont világszerte ismertté vált. A legrosszabb forgatókönyv számára az lehet, ha visszatér eredeti szakmájához. Ami nem más, mint a szívsebészet.
3. Lina Ben Mhenni aktivista és blogger. Blogja, a Tunéziai lány (A Tunisian Girl) a frontvonalból tudósított a Zine El Abidine Ben Ali elnököt megbuktató és az arab tavasz nyitányát jelentő tunéziai felkelés idején. 2011-ben Nobel Békedíjra jelölték. Pillanatnyilag tanársegéd a tuniszi egyetemen, politikai pályára készül.
4. Akbar Al Baker, a Qatar Airways vezérigazgatója a világ egyik leggyorsabban növekvő és legelismertebb légitársaságává tette a katarit. 1997-es kinevezése előtt a társaság csak négy regionális járatot üzemeltetett. Most több mint 120 gépet indít hat világrész 125 repterére. Kapcsoljuk be a biztonsági öveket!
5. Bajan Mahmud Al Zahran lett Szaúd-Arábia történetének első női jogásza tavaly. Sőt, még az első, csak nőket foglalkoztató ügyvédi irodát is megnyitotta. A nők jogaiért harcol, és abban is segíti a bíróságokat, hogy a nők szemszögéből közelítsék meg a jogi vitákat. Tényleg történelmet írt Szaúd-Arábiában.
6. Fadi Ghandur a Maktoob.com, a világ legnagyobb arab online közösségének alapító tagja. Amelyet éppen most vásárolt meg a Yahoo. Ugyancsak az ő nevéhez kötődik az Aramex , az arab világ megint csak egyik legnagyobb start-up sikertörténete. A jordániai szállító cég lekörözte az iparág óriásait, a FedEx-et és a DHL-t, így vált a Közel-Kelet legnagyobb expressz kézbesítő cégévé.
7. Mo Farah két aranyérmet nyert a 2012-es londoni olimpián, első arab sportolóként. Mogadishuban, Szomáliában született, és kora gyermekkorát Dzsibutiban töltötte. Amikor 2011-ben hazautazott, útjára indította a Mo Farrah Alapítványt, és most az angliai Muszlim Írók Díját is szponzorálja. Tavaly a Brit Birodalmi Renddel is kitüntetették.
8. Daoud Hanania jónéhány elsőséget mondhat magáénak. Ő volt például az arab világ első szívátültetésének végrehajtója 1985-ben a jordániai Husszein király orvosi központban. De ugyancsak az ő nevéhez fűződik az első veseátültetés is, még 1973-ban. Mindeközben a jordániai fegyveres erők ex-altábornagya, és a jordán parlament felsőházának képviselője is volt.
9. Maryam Matar a tudományos élet 20 legbefolyásosabb muszlim női résztvevőjének egyike. A genetikai betegségek elleni harcnak szentelte a munkáját. Több közegészségügyi poszton is dolgozott, így sikerült 2005-ben megalapítania az Emírségben a Down kórosok szövetségét, a rákövetkező évben pedig a genetikai rendellenességgel élőkét.
10. Muna Haribnak van ugyan állása, de szabadidős tevékenységével került fel a listára. Egymás után szervezi az újabb és újabb vállalkozásokat, mások megsegítésére. Megalapította a Változás magjait, amely a véletlenszerű jócselekedeteket propagálja, és a Buksát, amely utakat szervez a vidéki látnivalókhoz, hogy ezzel segítse a kis jövedelemmel bíró falusiakat. Most a a jordán határ mentén elhelyezett szíriai menekültek sorsát dokumentálja éppen.
11. Elie Szaab 18 évesen nyitotta meg első szabóműhelyét Bejrútban. Három évtizeddel később egy divatbirodalom csúcsán ül, több mint 50 országban árulják a modelljeit. Amelyeket az Oscar gálákon is többen viselnek évről évre a vörös szőnyegen. Libanon elnöke a Cédrus Nemzeti Rend lovagjává ütötte, és mindmáig Bejrút a fő insipráló forrása.
12. Manahel Thabet doktori fokozatot szerzett pénzügyi tervezésből és kvantummechanikából is. 168-as IQ-jával tavaly az év zsenijének választották meg Ázsiában. Az ENSZ nagyra értékeli afrikai humanitárius misszióit. A jemeni nő SmartTips Consultants néven konzultációs ügynökséget alapított öt évvel ezelőtt, és ezt is ő vezeti.
13. Ahmed Hasima, az Egyptian Steel acélvállalat alapítója nem csak vállalkozóként, de hazafiként is ismert. Fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy a tavaly nyári, június 30-i “forradalomról”, Morszi elnök megdöntéséről kialakult képet javítsa a külföldi médiában. Hirdetési felületeket vásárolt nemzetközi lapokban, amelyeken híres egyiptomi írók mondták el az “igazságot” Egyiptom “második forradalmáról”.
14. Maha Laziri a legfiatalabb a listán. Még diák, de már megalapította a Teach4Morroco nevű, 10 emberrel működő civil szervezetet. A huszonévesekből álló csoport a marokkói tanterv korszerűsítésén dolgozik, és az Atlasz hegységben újjáépítettek egy Isten háta mögötti falusi iskolát. Most már egy újabbon dolgoznak a közelben.