Kik a legnagyobb hatalmú arabok?

Az Arabian Business magazin a héten hozta nyilvánosságra annak a 100 arabnak a listáját, akik a legnagyobb hatással vannak a világ dolgaira manapság. A névsorban férfiak és nők szerepelnek, kilenc kategóriában. A magazin szerint a hatalom egyenlő a befolyással. Minél több emberre vagy hatással, annál hatalmasabb vagy.

Több mint 2400 embert jelöltek a top százba, kilenc kategóriában: Vezetők, Úttörők, Legendák, Zsenik, Hősök, Kreatívok, Gondolkodók, Szórakoztatók és a Következő Generáció. “Foglalkoztasd emberek ezreit, menedzselj milliárd dolláros üzleteket, érintsd meg a világot a tehetségeddel vagy a kreativitásoddal – a pozitív hatás számít!”

Persze vannak olyan hatalmasságok, akik nem fértek bele ezekbe a kategóriákba. Az uralkodói családok például pusztán a vérvonal jogán, vagy a politikusok. Az arab százas Ki kicsoda már tizedszer jött ki az idén, és most is izgalmas olvasmány. Ez egy szubjektív, de átfogó válogatás. 14 a 100-ból.

1. Alwaled Bin Talal Al Szaud herceg. A szaúd-arábiai Királyi Holding mega-üzletbirodalom elnöke. 13 különböző üzletágban vannak érdekeltségei, így a Twitterben és a Newscorp-ban. Őfelsége, aki a világ egyik legnagyobb flantrópja is, 2013 minden egyes percébeb 10 ezer 84 dollárt keresett.

2 Bassem Youssef m

2. Az egyiptomi Basszem Jusszefre népszerű YouTube csatornája, A show című szatírikus hírműsora miatt pillanatok alatt ráragasztották a Nílus Jon Stewart-ja nevet. A népszerű amerikai politikai szatíraíró, tévés személyiség, stand up komikus után. Az egyiptomi vezetők kifigurázása miatt alaposan és sokszor meggyűlt a baja a szigorú egyiptomi hatóságokkal. Emiatt viszont világszerte ismertté vált. A legrosszabb forgatókönyv számára az lehet, ha visszatér eredeti szakmájához. Ami nem más, mint a szívsebészet.

3 Lina Ben Mhenni m

3. Lina Ben Mhenni aktivista és blogger. Blogja, a Tunéziai lány (A Tunisian Girl) a frontvonalból tudósított a Zine El Abidine Ben Ali elnököt megbuktató és az arab tavasz nyitányát jelentő tunéziai felkelés idején. 2011-ben Nobel Békedíjra jelölték. Pillanatnyilag tanársegéd a tuniszi egyetemen, politikai pályára készül.

4 Akbar Al Baker m

4. Akbar Al Baker, a Qatar Airways vezérigazgatója a világ egyik leggyorsabban növekvő és legelismertebb légitársaságává tette a katarit. 1997-es kinevezése előtt a társaság csak négy regionális járatot üzemeltetett. Most több mint 120 gépet indít hat világrész 125 repterére. Kapcsoljuk be a biztonsági öveket!

5 Bayan Mahmoud Al Zahran m

5. Bajan Mahmud Al Zahran lett Szaúd-Arábia történetének első női jogásza tavaly. Sőt, még az első, csak nőket foglalkoztató ügyvédi irodát is megnyitotta. A nők jogaiért harcol, és abban is segíti a bíróságokat, hogy a nők szemszögéből közelítsék meg a jogi vitákat. Tényleg történelmet írt Szaúd-Arábiában.

6 Fadi Ghandour  m

6. Fadi Ghandur a Maktoob.com, a világ legnagyobb arab online közösségének alapító tagja. Amelyet éppen most vásárolt meg a Yahoo. Ugyancsak az ő nevéhez kötődik az Aramex , az arab világ megint csak egyik legnagyobb start-up sikertörténete. A jordániai szállító cég lekörözte az iparág óriásait, a FedEx-et és a DHL-t, így vált a Közel-Kelet legnagyobb expressz kézbesítő cégévé.

7 Mo Farah m

7. Mo Farah két aranyérmet nyert a 2012-es londoni olimpián, első arab sportolóként. Mogadishuban, Szomáliában született, és kora gyermekkorát Dzsibutiban töltötte. Amikor 2011-ben hazautazott, útjára indította a Mo Farrah Alapítványt, és most az angliai Muszlim Írók Díját is szponzorálja. Tavaly a Brit Birodalmi Renddel is kitüntetették.

8 Daoud Hanania m

8. Daoud Hanania jónéhány elsőséget mondhat magáénak. Ő volt például az arab világ első szívátültetésének végrehajtója 1985-ben a jordániai Husszein király orvosi központban. De ugyancsak az ő nevéhez fűződik az első veseátültetés is, még 1973-ban. Mindeközben a jordániai fegyveres erők ex-altábornagya, és a jordán parlament felsőházának képviselője is volt.

9 Maryam Matar m

9. Maryam Matar a tudományos élet 20 legbefolyásosabb muszlim női résztvevőjének egyike. A genetikai betegségek elleni harcnak szentelte a munkáját. Több közegészségügyi poszton is dolgozott, így sikerült 2005-ben megalapítania az Emírségben a Down kórosok szövetségét, a rákövetkező évben pedig a genetikai rendellenességgel élőkét.

10 Muna Harib m

10. Muna Haribnak van ugyan állása, de szabadidős tevékenységével került fel a listára. Egymás után szervezi az újabb és újabb vállalkozásokat, mások megsegítésére. Megalapította a Változás magjait, amely a véletlenszerű jócselekedeteket propagálja, és a Buksát, amely utakat szervez a vidéki látnivalókhoz, hogy ezzel segítse a kis jövedelemmel bíró falusiakat. Most a a jordán határ mentén elhelyezett szíriai menekültek sorsát dokumentálja éppen.

11 Elie Saab m

11. Elie Szaab 18 évesen nyitotta meg első szabóműhelyét Bejrútban. Három évtizeddel később egy divatbirodalom csúcsán ül, több mint 50 országban árulják a modelljeit. Amelyeket az Oscar gálákon is többen viselnek évről évre a vörös szőnyegen. Libanon elnöke a Cédrus Nemzeti Rend lovagjává ütötte, és mindmáig Bejrút a fő insipráló forrása.

12 Manahel Thabet m

12. Manahel Thabet doktori fokozatot szerzett pénzügyi tervezésből és kvantummechanikából is. 168-as IQ-jával tavaly az év zsenijének választották meg Ázsiában. Az ENSZ nagyra értékeli afrikai humanitárius misszióit. A jemeni nő SmartTips Consultants néven konzultációs ügynökséget alapított öt évvel ezelőtt, és ezt is ő vezeti.

13 Ahmed Hashima m

13. Ahmed Hasima, az Egyptian Steel acélvállalat alapítója nem csak vállalkozóként, de hazafiként is ismert. Fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy a tavaly nyári, június 30-i “forradalomról”, Morszi elnök megdöntéséről kialakult képet javítsa a külföldi médiában. Hirdetési felületeket vásárolt nemzetközi lapokban, amelyeken híres egyiptomi írók mondták el az “igazságot” Egyiptom “második forradalmáról”.

14 Maha Laziri m

14. Maha Laziri a legfiatalabb a listán. Még diák, de már megalapította a Teach4Morroco nevű, 10 emberrel működő civil szervezetet. A huszonévesekből álló csoport a marokkói tanterv korszerűsítésén dolgozik, és az Atlasz hegységben újjáépítettek egy Isten háta mögötti falusi iskolát. Most már egy újabbon dolgoznak a közelben.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez